285 DT

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

285 DT

Massey Ferguson 285 DT, modeli ile karşımıza çıkan Massey Ferguson bu modelin tek çeker versiyonundan sonra çift çeker versiyonunu çıkararak piyasaya sunmuştur. Doksanlı yıllarda etkinliğini sürdüren bu traktör motoru ile performansı ile zaten çok tutulan tek çeker modelini de göz önünde bulundurarak piyasadaki durumuna ekstra katkı sağlayarak geliştirmiştir. Bu üstün yanlarına birde sağlamlığı ve performansı ile göz doldurmaktadır.

Teknik özelliklerini göz attığımız traktörün motoru klasik olarak Massey Ferguson'un tercihi olan Perkins marka motordur. Perkins'in 4 zamanlı direk püskürtmeli A4.248 kod numaralı motorunun kullanıldığı Massey Ferguson 285 DT, motorunun 4 silindirli olması ve 4,06 lt silindir hacmine sahip olması ile göz doldurmaktadır. 85 beygir güç üreten bu motorun maksimum motor devri 2500 d/d dır. 700 veya 750d/d rölanti devrine sahiptir. Tam akışlı yağlama sistemi ile motorun yağlamasını yapan traktör, 290nM tork gücüyle de dikkati çekmektedir. Sıvı soğutma sistemine sahip olan Massey Ferguson 285 DT, 87.1 litrelik yakıt deposu hacmine sahiptir.

Yağlamalı disk sistemli frenlere sahip olan traktör, kapalı kabin ve ya açık tenteli şeklinde 2 farklı versiyona sahiptir. Bu yönüyle de konfor özellikleri de bu duruma göre farklılık göstermektedir.

Saatlik 20.4 litre olan yakıt tüketimi ile ön plana çıkan Massey Ferguson 285 DT, 8 ileri 2 geri vites seçeneğine sahip şanzımana sahiptir. Senkromeçli tip şanzıman olan bu şanzımanda, vites geçişleri çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Traktörün kuyruk mili özellikle kendi zamanında çıkan diğer traktörlere göre daha hızlı ve kararlı olduğu için bu konuda en çok tercih edilen modelden bir tanesi olmuştur. Hidrolik kaldırma sisteminin özellikleri ile de göz dolduran traktör, dönüş yarıçapının yüksekliği ile de üstün manevra yapma yeteneğine sahiptir.

Bu yönleri ile günümüzde ülkemizde özellikle küçük işletmelerin hala daha vazgeçilmezleri arasında yer alan bu traktör, zamanın en iyileri arasında gösterilebilir. İlk çıktığı zamanlarda büyük işletmelerinde tercihleri arasında yer almış olan bu traktör, artık günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak etkinliğini yitirmeye başlayan Massey Ferguson 285 DT, yavaş yavaş piyasadan çekilmeye başladığını görmekteyiz.