Abyssinian

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Abyssinian

Abyssinian Kedisi

Sokakta sık sık rastlanan, akıllı ve çevik davranan kediler, yüzyıllardır, insanlara arkadaşlık etmektedir. Kediler genellikle, fazlasıyla uysal olup, rahat uyum sağlayabilecek evcil hayvanlardır.  Kedilerin, birçok türü bulunmaktadır. Abyssinian kedisi de, kedi ırkları arasında yer almaktadır.

Karakter Yapısı

Abyssinian türü kedilerinin zeki olduğu bilinmektedir. Kolay eğitilebilen, çabuk algılayan ve yetenekli olan bu kediler son derece uyanıktır. Türe ait kediler, sevgi dolu olup, diğer kediler gibi ilgiden hoşlanmakla birlikte, daima kendilerini oyalayabilecek bir şeyler bulabilirler. Biraz inatçı olan bu kediler, sahibine karşı gayet kibar davranmaktadır. Ölü tüylerinin alınması için arada fırçalanması ve tırnaklarının kesilmesi, kedinin bakımı için yeterli olacaktır.

Görünüm

Bu türdeki kedilerin tüyleri kısa ve ince tellidir. Kafası hafif üçgen yapıda olan Abyssinian kedileri, yumuşak hatlara sahiptir. Kulakları ise sivridir. Genellikle yanık kahverengi, kızıl ve mavi renklerde görülen bu kedilerin, parlak ve büyük olan gözleri altın rengi ya da yeşildir. Kuyruğu kalın ve uzun olup, ayakları küçük ve ovaldir Sevimli bir görünüme sahip olan bu kedi türü, sevilen türler arasındadır.

Türün Kökeni

Oldukça saf ve eski bir ırk olduğu bilinmektedir. Ancak, 1882 yılında, İngiltere’de tanınmıştır. 1919 yılında kurulan Abyssinian Kedi Kulübü ile Abyssinian ismini resmen almıştır. Çabuk uyum sağlayan yapıları ve zeki davranışlarıyla sevilen kedi türleri arasındadır.