Acur

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Acur Tohumu
Acur Tohumu
Niğde-Niğde
25,00

Acur

Acur tohumu, tarla ve bahçe yetiştiriciliğinde kullanılan tohumlardan biridir. Genel olarak ilkbaharda ekilir. Toprak sıcaklığının 15 derece civarında olması beklenir. Fideleme kaplarında da tohumları fidelemek mümkündür. Böyle yapacaksanız her fide arasında 1-1.5 metre aralık olmasına dikkat etmelisiniz.
Çimlendirme Teknikleri
Acur tohumunun çimlenmesi için sıcak ve bol güneşli bir alan gereklidir. Tohumlar, tohum kalınlığının üç katı derinliğinde, çapalanmış toprağa ekilmelidir. Daha sonra da hafifçe toprağa bastırıp sulamalısınız. Çimlenme zamanına bakacak olursak da 7-14 gün arası bir sürede gerçekleşir diyebiliriz. Havaların son soğuk mevsiminden 6 hafta kadar önce de tohumlar saksılarda çimlendirilebilir. Böyle olursa da bahar sonunda tohumları kalıcı yerlerine yerleştirmelisiniz. Fideler arası uzaklık her dört fide için ortalama olarak 10 cm olmalıdır. Sonraki fideler de 80 ya da 90 cm uzaklıkta yer almalıdır.
Bakımı
Acur tohumuna çok sık aralıklarla fakat azar azar su vermelisiniz. Ara ara çapa yapıldığında da acur tohumlarını yabancı otlardan ayırabilir, hızlı gelişmelerini sağlayabilirsiniz. Acurun hasat zamanı, dikim yapıldıktan 50 gün sonradır.  Boyutları 15 ya da 20 cm olduğunda da koparılmaya hazır hale gelirler. Gübre olarak kompost hayvan gübresi, paletli ya da organik gübre kullanmak da hasat miktarını arttırır, daha iyi bir verim almış olursunuz. Tohumu aldığınız zaman her yıl aynı kalitede ürün çıkarmanız mümkündür. Acur meyvesinden bir tohum alarak nem, rutubet ve ışık almayan, oda sıcaklığındaki bir ortamda saklayabilirsiniz.