Ada Tavşanı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Ada Tavşanı

            Hayvanlar âleminin en sevimli ve şirin hayvanlarından tavşanlar, hayvanlar âlemindeki empatik bir tür örneğidir. Tavşanlar da kendi familyası içerisinde türlere ayrılırlar. Bu türlerden bir tanesi de ada tavşanlarıdır.

            Ada tavşanı, adından da anlaşılacağı gibi adalarda yaşayan ve dünyanın neredeyse çoğu bölgesinde sıklıkla görülmelerine rağmen nesli tükenmeye başlamış olan bir tavşan türdür. Neslinin tükenme sebeplerine gelecek olursak bu tavşan türünün derisinden çeşitleri eşyalar, çantalar vs. yapılmaktadır.

            Ayrıca ava çıkan insanlar da bu canlının etinin oldukça lezzetli olduğunu söylemektedirler. Bu da sayısı zaten az olan bu ada tavşanlarının daha da tükenmesine ve yok olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden bu canlılar oldukça nadir bulunan e ada yaşamına alışkın oldukları için bakımı ve büyütülmesi de biraz meşakkatli olan canlılardır. Çünkü doğa yaşantısına alışkındırlar.

            Ada tavşanlarının en değerli besin ögeleri adada buldukları çeşitleri otlardır. Besin değeri yüksek sayılan bu otlar ada tavşanları için ideal besinlerdir. Ada tavşanları çoğalmak için aşağı yukarı üç ay kadar süren bir gebelik önemi yaşarlar. Yavrularını dünyaya getirdikten sonra ise bir süre onlarla olup yaklaşık da altı ay kadar sonra yavrularının kendi yaşantılarına dönmeleri için onları doğada serbest bırakırlar.

            Ada tavşanları diğer tavşan çeşitlerine göre tür, sınıf farklılıklarına sahiptir Bu farklılıklar onların doğasının gereği, kendilerine yaşam alanı yaratmak ve bulundukları ekosisteme adapte olabilmeleri amacıyla hem fiziki hem de gen yönünden şekillenen farklılıklardır. Ada tavşanlarını incelememiz gerektiğinde, hayvanlar âlemi içerisinden emeliler sınıfından ve şube olarak da kordalılara ait bir tür olduğundan bahsedebiliriz.

            18 türe sahip olan ada tavşanı, Yenidünya dediğimiz Amerika'da ve Eskidünya dediğimiz Asya, Afrika ve Avrupa kıtasına yayılmış haldeki nesli tükenmekte olan bir tavşan türüdür. Bu türün birçoğu denek olarak da kullanılabilir. Koloniler halinde yaşayan bu tavşan türü maksimum 10 yıl kadar yaşar. Fazla göç etmeyen ve evcilleştirilmiş tavşanların içerisinde bulunan bu tür, bu yönüyle yabani tavşanlardan ayrılır.