Afra Hara

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Afra Hara

         Afra Hara cinsi olan bu balıkların ana vatanı Malawi gölüdür. Su sıcaklığı 23C-28C aralığında olan suları severler. Beslenme tipleri Omnivor yani (Etçil ve Otçul ) dur. Agresif bir yapıları vardır. Bu yapıları onların yalnız olmaları demektir. Bölgelerini başkaları ile paylaşmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden büyük bir tankta tek olmaları gerekir. Canlı yem, dondurulmuş yem ve ya sebze yem ile beslenmeleri gerekir.

            Sert suları severler ve suyun PH derecesi yüksek olmalıdır. Akvaryum da kumlarla oynamayı çok severler. Mağara gibi kayalık olan akvaryumlar da oldukça mutlu olurlar. Tankları yeteri kadar geniş olmalıdır. Hareket kısıtlanmasından pek hoşlanmazlar. Haftalık su değişimi yeterli olacaktır. Fazla temizlikten hoşlanmazlar ama yine de haftada temizlemeyi ihmal etmeyin derim. Yem çeşidi olarak doinichi, tetra, nis vb. yemleri verebilirsiniz. Bu yemleri çok severler.

             Afra Hara cins balıkların cinsiyet ayrımı söyle yapılır. Erkek olanların yüzgeçlerin de sarı noktalar vardır ve daha parlak renkleri vardır. Dişilerin de yüzgeçlerinde sarı noktalar yoktur. Noktalar daha çok gölge gibi görünür. Dişi olanların renkleri erkek olanlara göre daha mattır. Büyüdükçe renkleri daha canlanmaktadır.

            Üretimi için genellikle bir akvaryum da üç dişi bir erkek olarak çiftleştirme yapılması tavsiye edilir. Yumurtlama olması için iyi dekor şarttır. Dediğim gibi magara şeklinde kayalıklar mutlaka olmalıdır. Yumurtlama olduktan sonra erkek balık başka bir tanka alınmalıdır. Yumurtlamadan sonra bu yumurtaların rahat gelişimi için şarttır. Bu balıkların fiyatları 8-15 TL arası değişmektedir. Fiyatları çok pahalı olmamakla beraber siz hobi severlere hitap eden bir balık çeşididir.

            Afra Hara cinsi balıkların bakımı diğer balıklara göre biraz daha zahmetlidir. Ama hobi severler için herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Akvaryum ve balık sevdalısı olmak sanırım biraz da emek istiyor. Bu emek bu balıklara değer bence bunu göze alabilirsiniz. Balık severler şimdiden meraklandığınızı hissediyorum. Bu balıkları hemen alıp bakımı için bütün gerekli ürünleri aşağıdaki siteden bulabilmeniz mümkündür.  Afra Hara cinsi balık ilanlarımıza aşağıda bakabilirsiniz.