Akbaş

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Akbaş

Akbaş köpekleri ailesine bağlı, zeki ve cesur köpekler olarak bilinmektedir. Hayvan alemi içerisinde önemli bir yere sahip olan Akbaş köpekleri Anadolu’ya özgü bir köpek ırkı olduğundan dolayı çok sık rastlanılan köpek türlerinden biridir.

Yerli köpek ırkı olan Akbaş köpekler sürü koruma köpeği olarak çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Eskişehir, Emirdağ ve Sivrihisar arasında rastlanılan Akbaş köpekleri himayesinde gördüğü hayvanlara ve kendi sahiplerine karşı oldukça korumacı bir tutum göstermektedir.

Sürü köpeği olduğu için korumakla görevli olduğu inek, koyun, keçi gibi hayvanları korumak için büyük özen gösterir.

Akbaşın Özellikleri

Akbaş safkan bir köpek olma özelliğine sahip olmakla birlikte özgür bir köpek çeşididir. Kurt ve çakal gibi hayvanlara karşı oldukça saldırgan bir tavır sergileyen akbaşın özellikleri arasında evine gelen kişilere kuşku ve şüpheyle yaklaşmasıdır.

Korumacı bir yapıya sahip olan akbaşlar yüksek öğrenme düzeyine sahiptir. Düz ve uzun tüylere sahip olan akbaşın ortalama yaşama süresi 10 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Akbaş Köpeklerin Nitelikleri

Akbaş köpekler iri cüsseli, atletik yapılı koruma köpekleridir. Apartman hayatına pek uygun olamayan akbaş köpeklerin eğitilmesi halinde uyum sağlayabilme yeteneği bulunmaktadır.

Sahibine karşı yüksek düzeyde korumacı bir yapıya sahip olan akbaşlar özellikle Anadolu’da çok kullanılan köpekler arasında bulunmaktadır.