American Shorthair

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

American Shorthair

American Shorthair Kedisi

Kedilerin, çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Yüzde yüz safkan kediler olduğu gibi, iki farklı türün çiftleştirilmesinden ortaya çıkan melez kediler de vardır. Kediler, ırkına göre, birbirinden farklı olmakla birlikte genel olarak uysaldır. Kedi ırkları arasında en çok tercih edilenlerden birinin de American Shorthair kedileri olduğu bilinmektedir.

Türün Kökeni

Türün kökeni, 1900’lü yıllara dayanmaktadır. İlk olarak, bir Amerikan gemisinin seyahati sırasında keşfedilen bu ırkın, kökeni İngiltere’ye ait olmasına karşın, Amerika olarak bilinmektedir.

Karakter Özellikleri

American Shorthair kedileri, zeki ve atılgan oldukları gibi son derece hareketlidir. Öyle ki, uyurken de akrobatik hareketler sergileyebilmektedirler. Fare avlamaktan fazlasıyla hoşlanırlar. Diğer kedilere nispeten pek taranma ihtiyacı duymazlar. Zekası oldukça üst seviyede olan bu kediler, çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir. Özgürlüklerine düşkün olmakla birlikte, sıcakkanlı, oyuncu ve uyumlu bir karaktere sahiptirler.

Görünüm

American Shortair türüne ait kedilerin tüyleri kısa ve ince olmaktadır. Çene ve omuz yapıları gelişmiş olan bu kedilerin bacakları orta uzunlukta, patileri ise yuvarlaktır. Yanakları dolgun, gözleri badem şeklini andıran bir yapıdadır. Kulakları dik ve ağızları da küçük olan bu kediler, beyaz, mavi, kızıl, krem renklerinde görülebilmekle birlikte, siyah-turuncu, mavi-krem gibi çeşitli renklerle de görülebilmektedir. Ayrıca, çeşitli çizgili ve desenli olan tüy yapıları da bulunmaktadır. Ancak bu türe, en sık duman renklerinde rastlanmaktadır.