Ankara

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Ankara

Ankara Kedisi

Kediler, uysal ve sakin tavırlarıyla, insanların en sevdiği evcil hayvanlar arasındadır. En sevilen kedi türlerinden biri de, Ankara kedileri olmaktadır. Safkan Türk kedisi olan bu kediler, Angora olarak da geçmektedir. Türün kökeninin Anadolu’ya ait olduğu bilinmektedir. Ancak, daha çok Ankara ve çevresinde rastlandıkları için, bu ismi almışlardır.

Görünüm

Ankara kedisi, uzun ve yumuşak iplere sahip olan, genellikle beyaz renkte görülen kedilerdir. Türün en önemli özelliğinin, renklerinin beyaz olmasıyla birlikte, farklı renkleri de bulunmaktadır. Türün kedilerinin dikkat çeken özelliklerinden biri de, gözlerinin belirgin ve badem şeklinde olmasıdır. Çoğunlukla mavi, yeşil, kehribar ve ela göz renklerinde görülen bu kediler, son derece sevimlidir. Göz renklerinin birbirinden farklı olabildiği de görülmektedir. Türe ait kedilerin, uçları tüylü olan kulakları ise sivridir. Türün en bilinen kedileri ise, mavi gözlü, rengi beyaz  kedilerdir.

Bembeyaz Ankara Kedileri

Türün tamamen bembeyaz olan kedilerinin, sağır olduğu bilinmektedir. Hatta türe ait kediler genellikle doğuştan sağır olmaktadır. Ancak, beyaz içerisinde siyah ya da başka bir renk geçiyorsa, sağır olmama ihtimali de vardır.

Karakter Yapısı

Bu türdeki kediler, oldukça zekidir. Sosyal ve sevecen davranan Ankara kedisi, sahibinde sadıktır. Hareketli olan bu kediler, suyu pek fazla sevmezler. Çabuk uyum sağlayabilirler. İnsanlarla gayet iyi anlaşabilen ve diğer tüm ırklar gibi ilgiden hoşlanan kedilerdir.