Arap Bülbülü

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Arap Bülbülü

Kuşlar aleminin sevimli bireyleri arap bülbülü neşeli ve sevecen bir yapıya sahiptir. Sıcak iklimlerin sıcakkanlı evcil hayvan türü olan arap bülbülü evcilleştirilebilen bir türdür. Arap coğrafyasına ait olan bu tür sıcak iklimlerden hoşlanır. Türkiye'de güney bölgelerinde yaşamaya daha elverişlidir. Sıcak ortamlara daha uygun olan bu tür ev için ideal kuş türlerinden biridir.

            Adana, Hatay ve Mersin illeri çevresinde yaşayan bu kuşlar sevimli ve cana yakındır. Arap bülbülü biraz daha pasaklı ve dışkısı daha sıvı bir kuş türüdür. Bu yüzden pisliğini sık sık temizlemek gerekir. Ötüşleri çok güzeldir ve çağırdığınız zaman elinize gelerek sizinle oynamaya çalışırlar. Bu yüzden evcilliği doğal halinden kaynaklanır. Arap coğrafyasının sevimli üyesi hakkında sizlerin işine yarayacak bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

            Arap bülbülü görünüm itibari ile çok şirin bir görüntüye sahiptir. Başı ile kuyruğu siyah renk olup göz çevresinde ve kuyruğunun alt kısmında bulunan bölümler diğer türlerden ayırt edilme özelliği taşır bu türe. kısa ve koni şeklinde olan gagaları bazı türlerde keskin hatlara sahiptir. dişiler pembe renge sahip olup 2 ile 4 arasında yumurtlama sayısı vardır. Bu kuş türü etçil bir kuş türüdür. Normal şartlarda bu kuş türü diğer bülbül türlerinde olduğu gibi kafeste beslenemez.

            Solucan, böcek ve diğer haşere türleri ile beslenen bu tür kafese pek uygun olmasa bile bülbüller arasında kafese ve evcilleştirmeye en uygun olandır. Etçil olması nedeni ile ilk başlarda zor bir beslenme alışkanlığı olabilir. Fakat katı gıdalar ile rahatça besleyebilirsiniz. Meyve ile beslenebilir. Ya da evde yaptığınız hamur işlerinden ezerek taneleyecek şekilde arap bülbülünü besleyebilirsiniz.

            Çok cana yakın olan ve beslenmesi ile bakımı basit olan arap bülbülü ötüşleri ile sizi sakinleştirir ve gün içerisinde güzel bir ses ile güzel bir nağme dinliyormuşsunuz hissi uyandırır. Kuş familyasının bu sıcak kanlı türünü besleyen bir çok kişi arap bülbülünden memnun kalmıştır. Siz de güzel bir kuş türü istiyorsanız mutlaka arap bülbülünü beslemenizi öneririz.