Arı Kovanı ve Parçaları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Arı Kovanı ve Parçaları

Arıcılıkta Doğal Ortam Nasıl sağlanır

Arıcılık sektörüne yeni başlayacak kişiler için bal arıcılığın temel öğeleri arıcılıkta kullanılan aletler ve kovan ekipmanları olacaktır. Kovanlarda kesinlikle kimyasal boya bulunmaması gereklidir. Arı kovanları ağaçtan ya da diğer doğal malzemelerden yapılmış olması gereklidir. Kovanlara boya yerine balmumu ya da bitki yağları kullanabilirsiniz. Bu işlemlerin doğal olması arılar için çok önemlidir.

Bal Arılarına Nasıl Bakılır

Arıcılıkta kullanacağınız tüm ürünlerin doğal olması şarttır. Kullanılan arı kovanlarının özellikleri ağırlığı, arı besleyeceğiniz yerin koşulları oldukça önemlidir. Arıcılıkta kullanılan kovanların araziye yerleştirilmesi çok dikkat isteyen bir husustur. Arıları besleyeceğiniz yerde doğal polen, nektar, temiz su kaynağı bulunması şarttır. Arı kovanları karayollarından, sanayi bölgesinden ve tarım ilaçlaması yapılan yerlerden uzak tutulmalıdır.

Bal arıları İçin Aksesuarlar

Arıcılıkta kullanılan aksesuarlar önemlidir. Kullanacağınız aksesuarlar doğal ve kimyasaldan uzak olmalıdır. Kovanların ağaçtan yapılmış olmaları ve üzerinde kesinlikle boya olmamalıdır. Kimyasal kullanılmış kovanlara arılar yaklaşmaz kovanlara doğal balmumu sürerek bal arılarının kovanları daha sağlıklı olacak ve arılar kovanlara hızlı şekillerde girecektir.

Bal Arılarının Hastalanması Nasıl Önlenir

Bal arlarının hastalanmaması için en önemli faktör kullanılan malzemelerin kesinlikle organik olması ve malzemeleri düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Arı kovanlarındaki balların hepsini almayın bir kısım bal her zaman bırakılmalıdır. Erkek arıları kontrol altında tutmalısınız ve düzenli olarak kovan kontrol yapmalısınız. Bu işlemleri eksiksiz yaptığınızda bal arılar hasta olmayacak ve arıların bal verimleri fazla olacaktır.