Asma yaprağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Asma yaprağı
Asma yaprağı
Mersin(İçel)-Silifke
10,00
Salamura Yaprak
Salamura Yaprak
Manisa-Alaşehir
1,50
Ertan Olgun
İlan Tarihi : 29.07.2016

Asma yaprağı

Asma Yaprağı

Yaprak sarması tüm yörelerde bilinen, yaygın olarak yapılan bir yemektir. Yaprak sarması asma yaprağı kullanılarak yapılmaktadır. Pirinçli veya kıymalı gibi değişik iç harçları ile sarılmaktadır. Özellikle düğün, bayram, mevlit gibi davetlerde ikram edilen yemekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Asma yaprağı, üzüm bitkisinin yapraklarıdır. Türk, Yunan, Bulgar, Arap, Romen ve Vietnam mutfaklarında kullanılmaktadır. Türk mutfağında yaygın olarak sarma yapımında kullanılmakla birlikte, diğer mutfaklarda farklı yöresel yemeklerde de kullanılmaktadır.

Asma Yaprağı Faydaları

Asma yaprağının 5 tanesi yaklaşık 14 kalori etmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi kalorisi oldukça düşüktür. Besin değerleri açısından oldukça zengin olan asma yaprağı besin değerleri C, E, A, K, B6, demir, lif, riboflavin, folat, kalsiyum, magnezyum, bakır, manganez içerikleri bulunmaktadır.

Asma yaprağı faydaları uzun yıllardır bilinmektedir. Ağrılı adet kanamalarında, ishal tedavisinde, rahim kanaması, pamukçuk yaraları ve aşırı vajinal akıntılarda asma yaprağı bitkisel tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan asma yaprağı üzüm bitkisinin yaprakları olsa da birçok çeşit asma yaprağı bulmak mümkündür. Uzun yıllardır asma yaprağı hafızayı güçlendirmek için de tüketilmektedir. Bunların yanı sıra bacak damarlarında meydana gelen şişmelerde, varis ve hemoroid rahatsızlıklarında da faydalı etki göstermektedir.

Asma Yaprağı Kullanımı

Asma yaprağı kullanımı yaş ve kuru olarak ayrılmaktadır. Sıklıkla yemeklerde, dolma olarak kullanılması tercih edilmektedir. Kanamayı durdurma etkisi özellikle kırsal kesimlerde uzun yıllardır bilinmektedir. Bu nedenle aşırı meydana gelen kanamalı rahatsızlıklarda bitkisel tedavi yöntemi olarak asma yaprağı tercih edilmektedir.

Alkol bağımlılığının bırakılması için hazırlanan asma yaprağı kürü oldukça etkilidir. Alkolizm tedavisinde bitkisel tedavi yöntemlerini denemek isteyen kişiler bu yöntemi denemektedir. Asma yapraklarının kaynatılarak elde edilen su, ılıdıktan sonra süzülerek tüketilir. Bu uygulamaya haftada 2 veya 3 kez devam edildiğinde etkili olduğu görülmektedir. Aynı zamanda akciğer kanserine karşı da etkili bir kür olarak bilinmektedir.

Asma yaprağı kürü kullanan birçok kişi bir süre sonra alkolden tiksinerek, alkol tüketme alışkanlığını bırakmıştır. Tıbbi yönden besin değerleri açısından birçok rahatsızlıkta kullanıldığı için asma yaprağı, birçok rahatsızlığın bitkisel tedavisinde tercih edilmektedir.