Astronot

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Astronot

Astronot balığı doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 30-50 cm boyutlarında, yutabileceği bütün küçük balıklara karşı saldırgan bir tipte olan bir balıktır. Bunlar aynı zamanda Oskar balığı olarak adlandırılabilirler.

            Oskar balıkları gençken küçük ve şirin gözükmesiyle oldukça dikkat çekerler. Fakat kısa bir süre içerisinde oldukça büyük bir yapı alarak, akvaryumun adeta babası haline gelirler. Onları beslerken akvaryumun boyutlarına dikkat etmek gerekir. Küçük bir akvaryumda yaşattığımız zaman bir süre sonra strese girip hastalanmaya (en çokta beyazbenek) başlarlar. O yüzden akvaryumun boyutuna dikkat etmeli ve en az 500 litrelik geniş akvaryumlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda çok hızlı büyüdükleri için akvaryumu hızlı bir şekilde pisletebilirler. Bu yüzden filtresi çok iyi olan akvaryumlar tercih edilmelidir.

            Genellikle bu balıklar akvaryumun alt ve orta kısımlarında yüzerler. Sahiplerine karşı oldukça uysal davranırlar ve yem attığınız zaman hemen kapıp yemeye çalışırlar. Neredeyse ağzına sığabilecek bütün balıkları yemeleri ise en kötü huylarıdır. Her zaman doymak bilmezler bu yüzden. Saldırgan ve eti bodur bir özelliğe sahip olmalarından dolayı türüne uygun balıklarla beslenmelidir. Küçük ve sakin balıkların yanına koyulmamalıdır.

            Astronot balığı yaklaşık olarak 2000 yumurta bırakabilirler. Üstelik yumurtalarını düz yüzeyin ortasına bırakabilirler. Ömürlerine bakıldığı zaman ise yaklaşık olarak 10 yıl kadar hayatlarını devam ettirebilirler.

            Peki, herkesin sevdiği bir yiyecek varda bu balıkların yok mu sanıyorsunuz? Bu hayvanların en çok sevdiği yem tavuk ciğerleridir. Diyet dönemlerinde ise ayda bir olarak tavuk ciğerini sarımsak suyuna batırıp veriyorsunuz. Bu balıkların en çok sevdiği şey yemek yemek olduğu için, elinizi suya soktuğunuz zaman oskar balıklarının kaçmadığını göreceksiniz. Aynı zamanda çoğu hayvanlardan farklı olarak bazen sahiplerinin ellerinden de yem yiyebiliyorlar.

            Hepimizin merak ettiği sorular arasında ise bu balıkların fiyatları yer almaktadır. Satılan yerlere göre fiyatlar değişmektedir aslında. Fakat kısaca bir baktığımız zaman 2 tane 15 santimlik Oskar balığına 10 TL’ye sahip olabiliyoruz. Ya da 2 tane 17-18 santimlik bu balıklara 90 liraya sahip olabiliriz. Dediğimiz gibi bu balıklar boylarına göre fiyat değişime uğrayabiliyorlar.