At

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

At

Atlar Ve Önemi

At, insanın varoluşundan beri kullanılan binek hayvanıdır. Büyükbaş hayvanlar içerisinde büyük önem arz eder. Atların özellikleri çeşitli olmakla beraber diğer büyükbaş hayvanlardan ayrılan yönleri de mevcuttur.

Atların Özellikleri

Atgiller familyasından otçul bir hayvan olan at, evcil olduğu gibi yabani sürüler halinde de dolaşabiliyor. Atın tırnaklarına toynak denir. Erkeğine aygır, dişisine kısrak, yavrusuna tay adı verilen at, pek çok önemli işlerde kullanılıyor. Atın kullanıldığı işler farklılık arz etse de en önemli görevi binek hayvanı olmasıdır.

Atın Kullanım Alanları

Eskiden beri insanlara binek aracı olmakla beraber savaş alanlarında pek çok insana hizmet etmiştir. Yük taşımada, yarış, cirit gibi pek çok sporda kullanılır. At ülkemizde yaygın olarak tarımda da kullanılır. Özellikle de küçük tarlalarda ekin sürmek için faydalanılır. Atın sütü de kozmetikte, ilaç yapımında kullanılır. At binme adlı spor da günümüzde çok gelişmiş bir sermaye yoludur. İnsanlar at çiftliklerine giderek at binmeyi öğrenmekte, profesyonel at sürüşleri yapmaktadır. At çiftliklerinde eğitmenler yardımı ile hobi edinmek ya da uzun süreli at binme sporunu yapabilirsiniz.

Atın Irkları

Arap atı ve özellikleri

Arap atı özellikle de at yarışlarında mükemmeldir. En iyi at ırkıdır. Bacakları orta boydadır.

İngiliz atı, Arap atından daha uzun bacaklıdır.

Günümüzde at yarışları oldukça revaçtadır. İnsanlar atlara para yatırarak para kazanma yoluna gidiyor.