Ateş Ağız

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Ateş Ağız

        Hayvan sevgisi tıpkı çocuk sevgisine benzer, bazen çocuğu olmayanlar evlerinde hayvan besleyerek çocuk sevgisini azaltmaya dener. Birçok insan evlerinde hayvan beslemektedir. Hayvan sevgisi yani sıra hobi haline de getirmektedirler hayvan sevgilerini. Farklı ve görsellik acısından değişik bir tür olan ateş ağız, bakımı zor olsa da görüntüsü bakımından oldukça renklidirler. Balıklar kendi cinsleri ve yaşam alanlarına göre bambaşka tabiatları vardır.

            Her balığın yaşam alanı ya da su seviyesi farklı boyutlarda olmaktadır. Balıklar farklı desenlerde olsalar da bakıma ve itina isteyen türlerdir. Balık çocuğu insan tarafından huzur verdiği bilinmektedir. Evlerinde balık besleyenler, sıkıldıklarında, bunalıma girdiklerinde ya da psikolojik bir sorun yaşadıklarından balıklara bakarak kendilerine seans yaparak dinlendire bilir, sorunlardan uzaklaştırabilir. Çünkü akvaryumda balık seyretmek tamamen kafanızda rahatlık uyandırmaktadır, düşüncelerden ayrılmanızı sağlamaktadır.

            Ateş ağız balıklarda kendi türlerine göre farklı ebat ya da farklı beslenme yönleri bulunmaktadır. Ateş ağzı balıklar; coğrafi kökeni, yaşam alanı, beslenme biçimi, davranış biçimi, kendi türlerine davranışı, yüzme seviyesi, cinsiyet ayrımı, üreme, boyutları gibi farklılıklara sahiplerdir. Akvaryumda ateş ağzı balıklar beslemek isteyenler bu tür detayları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Detayları bilmek akvaryumdaki balığın yaşamını uzatmak demektir.

            Bu balıkların nerelerde ne yaptığına göz atalım. Coğrafi kökeni; usumancita ve belize de ki iki çeşit ırmaklarda yaşamlarını sürdürmektedir, ateş ağzı balıkları, yaşam alanları da nehirlerde akıntının olmadığı ve çamur ya da kum zeminlere sahip kanallı ve kayaklı olan göletlerde yaşamayı tercih ederler. Beslenme biçimleri, etçil ve otçul olarak beslenmektedirler, eğer akvaryumda beslenmek isteyenler ise beslenmelerini granül ya da pul yemleri ile beslemek zorundadırlar. Davranış biçimleri, kendi cinsine de orta derecede sayılabilecek agresiftirler.

            Cinsiyetlerini ayırt etmenin en basit yolu, dişiler erkeklere nazaran daha küçük ve renksizdirler. Üreme de ateş ağzı balıkları 500 yakın yumurta bırakır, ateş ağzı balıkları eş tercihlerinde tek eşliliği tercih etmektedir, bu balıklar yakınlaşma sırasında isimlerine yakışır şekilde yakınlaşır ve çiftleşirler. Ateş ağzı balıkları, ebeveyn olduklarında tam bir ebeveyn olduklarını ispatlar ve anne ve baba olarak beraber bakarlar. Ateş ağzı balıklarının büyüklük oranları ise 15’cm erkek,10 dişilerde büyüme görülmektedir.

            Yaşadıkları sular, 22-27 derece arası olması gerekmektedir,5-16 PH değerinde ki sularda yaşarlar ( yumuşak-sert) arası. PH değeri de hafif asidik sularda yaşarlar. Akvaryumda beslemek isteyenler, akvaryumda genişliğe nem vermek gerekir, çünkü geniş yüzme alanları bırakılmalıdır. Bakımları da, üremeleri de kolay olduğundan dolayı akvaryum da çok tercih edilen balıklar arasında yer almaktadır. Ateş ağzı ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.