Ateş kafa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Ateş kafa

          Rengârenk görünümü ile her akvaryumda olması gereken bu balık türü akvaryumunuzda mutlaka bulunmalı. Güzelliği ve canlı renkleri ile birçok balık severin hayali ateş kafa. Paratheraps synspilus ismi ile bilinen bu balık türü güney Meksika ile Guatemala ve Belize bölgelerinde bulunur.

            Ağır hareketli göller ile hareketsiz sularda yaşamayı seven bu tür güzel renkler taşımaktadır. Bu balıkların birçok tutkunu vardır. Ateş kafa hem etçil hem de otçul beslenme şekline uygundur. kendi türlerine agresif, diğer türlere ise orta derecede agresif davranan ateş kafa sularda orta seviyede ya da tabanda yüzmeyi sever.

            Ateş kafa yetişkin erkeklerde kafa kısmı daha büyüktür. Bu balık türü 24 ile 26 derece arasında sıcaklığı ayarlanmış sularda yaşayabilmektedir. Ateş kafaların boyları 35 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Bu balık türünün en az 250 ile 300 litrelik sularda beslenmesi daha uygun olacaktır.

            Boyutları büyüyebildiği için akvaryumun dar gelmesi halinde agresif olabilir ya da strese girebilir bu balık türü. Bu türün suyunun orta ve ya sert olarak su sertliği ayarlaması yapılmalıdır. Suyun PH derecesini 7,0 ile 8,5 arasında seçmeniz balığın daha keyifli ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Boyutları önemlidir. 35 santimetre olarak büyüyebilen bu türün küçük akvaryumda yaşaması mümkün değildir.

            Üreme dönemlerinde düz yumurta bırakır ateş kafa. Bu tür hemen eş bulamadığı için üremesi biraz zor olmaktadır. Eşini bulan balık türü başka bir akvaryuma alınarak üremesi sağlanmalıdır. Çiftleşmenin ardından düz bir taşın üzerine 1200 adet yumurta bırakır ve yavrular doğunca bu yavrulara beraber bakarlar. Akvaryumlarını özenle yapmak gerekir. Dekorasyonda düz taş ile ağaçların köklerinden oluşmalıdır.

            Ateş kafa beslenme konusunda hem etçil hem otçul özellik gösterir. Bitkisel besinler ile beslemeniz gerekir. Düzenli olarak yapılması lazım. Renklerini tam yansıtması içinde kaliteli yemler ile beslenmeli. Bu şekilde renklerini daha belirgin gösterebilir. Siz de iyi bir bakım ve besleme ile bu renk cümbüşünü içinde barındıran bu balık türünü severek besleyebileceğinize eminiz.