Auratos

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Auratos

           Auratos ciklet balığı agresif yapılı bir balık türüdür. Küçük boyutlara sahiptir ve görüntülerinde siyah, sarı ve gri renkleri hâkimdir. Dışardan bakıldığı zaman renkleriyle oldukça ilgi çekerler. Genelde daha çok sarı ve siyah renkleriyle karşılaşılır.

            Renklerinin dışında, akvaryum içerisinde oldukça hareketli olmalarıyla dikkat çekerler ve böylece akvaryumun her daim hareketli kalmasını sağlarlar. Bu türün erkekleri gerçekten çok fazla agresiftir ve diğer erkekleri öldürmeye çalışırlar. Erkeklerin rengi genelde koyu kahverengi şeklindedir. Türün dişilerine baktığımız zaman ise, her yumurtlama sürecinde 25 adet yumurtayı doldurabilecek güce sahiptir. Erkekler büyüdükçe siyahlaşırken, dişiler yavru haldeki renklerini korumaya devam ederler.

            Genelde balıklar farklı türleriyle birlikte aynı akvaryumda yaşama durumunda kalırlar. Bu zamanlarda ise birbirlerini yeme yarışına bile girebilirler. Fakat auratos balığının olduğu akvaryuma, kendi türünden 1 erkeğe karşılık olarak ve 3 dişi balık koyduğunuzda diğer balık türleriyle geçinmelerinde pek problem görülmez. Bu durumda dikkat edilecek en önemli husus ise erkeğin dişiye oranla 2 katı daha fazla olması gerektiğidir. Çünkü erkekler üstünlük kurmazlarsa, hükümdar olabilmek için birbirlerini öldürürler.

            Bu balıkların erkeklerinin agresif olduğu gibi dişileri de agresif hareketler sergileyebilirler. Özellikle dişilerin akvaryum içerisinde dışlanması durumunda hemen akvaryumunun değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde koloniden ve gruptan dışlanan balığı öldürürler.

            Bu balıklar genelde otçul olmakla birlikte etçil olarak da beslendikleri görülmektedir. Özellikle üreme dönemleri sırasında canlı yemler verilmesi sırasında, yavru sayısında bir artış görülecektir. Akvaryum sırasında bakımları sonucunda boylarının uzunlukları 10 cm'ye kadar uzayabilmektedir. Doğal ortamda ise boyları 15 cm'ye kadar uzayabilir. Akvaryum içerisinde ise genelde dip ve orta seviyelerde bulunurlar. Doğal ortamdaki gibi oyuk dolu kayalıkların akvaryumda olması sonucu dip seviyede daha çok yüzdüğü görülür.

            En çok merak edilenler arasında ise bu güzel balıkların fiyatları yer almaktadır. 5-6 cm boyundaki bu güzellikleri 5 liraya satın alabilirsiniz. Aynı zamanda 2,5 lira 2 lira gibi çok ucuz miktarlarda istediğiniz bu balıkları çok rahat elde edebilirsiniz. Eğer ki şanslı döneminize denk geldiyseniz, içinde süsleriyle beraber orta boy bir akvaryuma sadece 50 TL’ye sahip olabilirsiniz ve 2,5 liraya aldığınız güzel balıklarla beraber evinizin bir köşesinde bunlara yer açabilirsiniz.