Bakla

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Kuru Bakla
Kuru Bakla
Antalya-Gazipaşa
30,00
Remziye Şirin
İlan Tarihi : 06.10.2021
Satılık Tohumluk Bakla
Satılık Tohumluk Bakla
Aydın-Kuşadası
8,00
İbrahim
İlan Tarihi : 06.10.2020

Bakla

Baklagiller familyasının üyesi olan ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilen baklanın çok eski zamanlardan bu yana insanoğlunun yediği besinler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de yetişen bakla çeşitleri kabaca iki başlık altında yer almaktadır. Hayvan baklası adı üstünde iyi bir hayvan yemi olarak kullanılan bir çeşittir. Adi bakla olarak bilinen cinsi ise Türk mutfağı içerisinde önemli bir yer tutar.
Bakla Yetiştiriciliği Hakkında
Baklanın ekim mevsimi sonbahar aylarında ya da bahar başlangıcıdır. Ayrıca baklanın çimlenmesinden sonra en az iki kez çapalama ve gerekli durumlarda sulama işleminin yapılması şarttır. Ham şeklinde hasadı yapılan bakla sebze olarak tüketilebilmektedir. Olgunlaştıktan sonra yapılan hasatta ise baklagil olarak bilinen kuru tohumları elde edilmektedir.
Baklanın Yararları
Baharın müjdecisi olarak kabul edilen besinlerden biri olan bakla ile yapılan yemekler oldukça lezzetlidir. Üstelik çok farklı malzemeler kullanmak zorunda kalmadan kısa sürede hazırlanabilen bu yemekler ile zengin sofralar kurabilirsiniz. Bilhassa zeytinyağı ile hazırlanan iç bakla ile enginarın birlikteliği ortaya muhteşem bir lezzetin çıkması için yeterlidir. Lezzetli ve besleyici bir besin olmasının yanında baklanın faydaları da saymakla bitmez. Özellikle et tüketemeyen kişiler için protein ihtiyacını karşılamak adına bakla tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca bazı sebzelerin kanser oluşumunu azalttığı yönünde yapılan araştırmaların ışığında baklanın da bu tür yiyecekler arasında adı geçtiğini hatırlatalım. Çünkü bakla bağışıklık sistemini güçlendirme adına da etkili bir sebzedir.