Bal, Reçel, Pekmez

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
doğal kestane balı
doğal kestane balı
Kastamonu-Kastamonu
160,00
organık kars balı 60 tl
organık kars balı 60 tl
Konya-Seydişehir
60,00
Şeker Pancarı Pekmezi
20,00
bal ilanı
bal ilanı
Hakkari-Hakkari
150,00
bal ilanı
bal ilanı
Hakkari-Hakkari
70,00
bal ilanı
bal ilanı
Hakkari-Hakkari
120,00
bal ilanı
bal ilanı
Hakkari-Hakkari
70,00
bal mumu eritme kazani
bal mumu eritme kazani
İstanbul-Ataşehir
2.400,00
yilmaz ozdemir
İlan Tarihi : 24.11.2018
Ev yapımı yaş dut pekmezi
Ev yapımı yaş dut pekmezi
Malatya-Akçadağ
15,00
Murat Can
İlan Tarihi : 19.11.2018
ORGANİK PETEK VE SÜZME ÇAM BALI
50,00
ALİ ERGUN
İlan Tarihi : 24.10.2018

Bal, Reçel, Pekmez

Her şeyin en organiğini yemek için çabaladığımız şu günlerde evlerde annelerimiz hem kışa hazırlık olsun hem de ne yediğimizi bilelim diye reçelinden pekmezine neler, neler yapmış bulunmakta hem organik hem doğal hem de içimiz rahat yiyoruz bunları. Keşke balda öyle olsa diyoruz değil mi? Kim bilir ne katıyorlar içine katkı maddesi var mı? diye bin soru geçiyor kafamızdan oysa köyde yaşayanlar arıcılık yapanlar nasıl şanslı. Mis gibi petek, petek bal, reçel pekmezler her şeyin en organiğine sahipler.

Balı Kimlere Önermemeliyiz

Bal binlerce senedir sağlıkla ilgili sorunlarından dinsel törenlere kadar birçok alanda faydalanılmaktadır. Tarihimiz boyunca cilt üzerindeki yaraların çabuk iyileşmesi açısından kullanılan bal Eski Mısır’da da Tanrılara sunulan adakların arasında yer alıyormuş. Günümüzde ise bal antioksidan etkisiyle, anti bakteriyel olması ve de iltihabı önlemesiyle pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak önerilen gıdalar arasında yer almaktadır. Fakat balı herkese rahatlıkla tavsiye etmek ve bol bol yiyin demek doğru değildir çünkü bal yüksek oranda şeker içerdiğinden şeker hastalarına o kadarda rahat öneremeyiz. Balın sağlığa yararı kadar zararı da olabilir.

Balın Faydaları Nelerdir?

Öksürük giderilmesinden ciltteki yaraların kapanmasına enerji vermesinden doğal tatlandırıcı görevi görmesine birçok faydasını sıralayabiliriz balın.

Pekmezin Faydaları

Genelde kış aylarında aklımıza gelse de pekmez son senelerde uzman doktorlar tarafından sık sık pekmezden bahsetmesi pekmeze olan ilgiyi arttırmış görünmektedir. Üzümden, duta ve hurmaya gibi bir çok çeşidi bulunan pekmezin faydaları da oldukça fazladır. Karaciğer hastalıklarından, kanseri önlemesine, kemik sağlığını korumasından, enerji vermesine gibi bir çok konuda pekmezin faydasını sayabiliriz.