Bamya

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
 ata tohumu yerli bamya
50,00

Bamya

Ekim dönemi Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen bamya bitkisi kuraklığa dayanabilse de don olaylarından çabuk etkilenebilmektedir. Bu yüzden genelde sıcak bölgelerde yetiştiriciliği yapılan bamyanın zamanlarda her türlü iklime dayanıklı yeni çeşitleri üretilmeye başlanmıştır. Kökleri oldukça derinde olan bamya bitkisinin meyvesi ince ve uzun tohumları ise oval ve yeşil renktedir. Bamya nasıl tüketilir sorusuna hem kuru hem de yaş olarak tüketilebilir cevabını verebiliriz. Ancak bamyayı mutlaka taze iken toplamak gerekir. Aksi durumda olgunlaştıkça sertleşme ve kartlaşma sorunu meydana geleceği için tüketim için artık uygun hale gelmeyecektir.
Bamyanın Faydaları
Bamyanın faydaları insan bedeni için oldukça fazla. Öncelikle bu besinin mide ve bağırsakların düzenli çalışması üzerinde çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile sindirim sisteminin en büyük dostlarından olan bamya lif oranı oldukça yüksek bir besin olarak kabul edilir. Bunun yanında mineral yönünden de zengin olan bamya Türk mutfağının da demirbaş sebzelerinden biridir.
Ülkemizdeki Bamya Çeşitleri
Özellikle Ege ve Marmara bölgesinde daha yoğun olarak yetiştirilse de aslında bamya ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. En çok tercih edilen bamya cinsi ise Amasya bamyası diğer adı ile çiçek bamyası olan çeşididir. Daha açık renkli ve daha küçük olan çiçek bamyası özellikle kurutmalık olarak değerlendirilmektedir. Daha çok Ege bölgesinde yetiştirilen Sultani bamya, konserve değeri yüksek olan Bornova bamyası ve meyveleri daha etli olan Balıkesir bamyasının ülkemizdeki bamya cinsleri arasında başı çektiğini söyleyebiliriz.