Barbunya

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Barbunya

Baklagiller ailesinden olan barbunya otsu bir bitkidir. Fasulye ile benzerlik taşısa da barbunyanın fasulyeden farkı pembemsi beyaz renkteki dış kabuğu ile iç taneleridir. Sofralara gelişi genelde zeytinyağı ile birlikteliğine dayanan barbunya aynı zamanda Türk mutfağının medar-ı iftiharı mezeler arasında yer almaktadır. Ülkenin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilen barbunya hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Barbunya fasulyesi olarak da bilinen bu besinin lif açısından zengin ve protein açısından da yüksek değerler barındırdığını ekleyelim. Ayrıca iyi bir kolesterol düşürücü olan bu besini beslenme programınız içine mutlaka dahil etmeniz öneriliyor.
Barbunyanın Hikayesi
Barbunyanın anavatanı Orta Amerika’dır. Amerika kıtasının keşfinden sonra tüm dünyaya hızla yayılan bu protein zengini sebze ile Avrupa’nın tanışması ise bin beş yüzlü yıllara kadar uzanıyor. Ülkemizde de her bölgede rahatlıkla yetişmesine rağmen özellikle Kahramanmaraş ve Niğde barbunyası en çok tercih edilen cinslerinin başında gelmektedir. Doğu bölgelerinde daha çok et ile birlikte tüketilen barbunyanın pilaki olarak adlandırılan havuç ve patates eklenerek yapılan zeytinyağlı yemeğinin oldukça meşhur olduğunu söyleyebiliriz.
Dünya Mutfaklarında Barbunyanın Yeri
Barbunya dünya mutfaklarında da sıklıkla kullanılan bir sebzedir. Pişirme sistemi aşağı yukarı ülkemizdeki tarifler ile benzerlik gösterse de barbunya konservesi de sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle Meksika mutfağı içerisinde chili olarak bilinen tarif barbunya konservesi kullanılarak hazırlanmaktadır. İçine kıyma, soğan ve bol baharatlar eklenerek yapılan bu yemeğin oldukça acı olduğunu ekleyelim.