Başak 2043

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Başak 2043

2043 seri üretim traktörlerde olduğu gibi diğer tüm serileri de Türkiye'de üretebilecek tesis ve fabrikalara sahip olan Başak 2043 model traktör firması yurt dışı kökenli traktör firmasıyla olan ortaklığına rağmen Türk traktörü olarak bilinmektedir.

Başak 2043 model traktör üreten fabrika steyr marka traktör fabrikası olarak anlaşmalı on yıl boyunca yürüttüğü faaliyetlerini on yıl dolduktan sonra fabrikanın ihale yolu ile özelleştirilmesi nedeniyle devralan şirketin adını alarak Başak marka traktör üreticisi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Türkiye'de belirli aşamalardan geçtikten sonra üretilmeye başlandığı tarih henüz yeni olsa da atası sayılabilecek ve birçok özelliği bakımından benzer olarak üretilen steyrle birlikte ortak geçmişi yarım asırdan fazladır. Başak 2043 ismini yukarıda da belirttiğimiz gibi sahibi olduğu firmanın isminden almış ve yerli kaynaklarla üretimlerinin gerçekleştirilmesinde ulaşılan en yüksek yüzdeye ulaşılmıştır. Bugün itibari ile başak 2043 model traktör makinesi yüzde altmışların üzerinde yerli kaynaklarla üretilmektedir.

Bazı traktör markaları gibi oyuncak görünümlü bir tasarımdan ziyade iyi bir iş makinesi görümüne sahip olan Başak 2043 model traktörler bu yönü ile diğer birçok markaya ait traktörden ayrışmaktadır. Ürünün renklerinde kullanılan beyaz ve kırmızı ise Türkiye'ye ait resmi bayrağın renkleri olması nedeniyle de özellikle dikkat çekmektedir. Bu yönleri ile milli bir marka olmayı başarmış olan Başak 2043 traktörleri zorlu coğrafi koşullarda gösterdiği yüksek performansı ile de milli bir marka olduğunu ispatlamaktadır.      

Traktör markaları ve kendi modelleri arasında Başak 2043 marka ve model traktör motor hacimleri ile ve motor güçleri ile oldukça güçlü ve iyi özelliklere sahip traktördür. Diğer markalardaki traktörlerden daha ağır olsa da çekim gücü bakımından daha iyi durumdadır. Yavaş fakat engel tanımayan ve her türlü engeli kolaylıkla açan bir traktördür.

Tarım sektöründe kullanılan bir traktör olması kadar ağır iş gücü gerektiren birçok sektörde de iyi bir nakliye makinesi ve iyi bir yüklenici gibi iş görebilmektedir. Teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen ve iş dünyasında kullanılan parça ve ekipmanların kolaylıkla monte edilebildiği Başak marka traktörler Türkiye için vazgeçilmez bir marka haline gelmiştir.