Başak 2050

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Başak 2050

Yerli markalarımızdan bir başkası olan Başak traktör tarafından üretilen Başak 2050 traktör modeli, eskiden Steyr'ın lisanlı ürünlerini üreten Başak Traktör markasının yerli üretim traktör arayışından doğmuş bir modeldir. Traktör tamamen Türk çiftçisinin özellikleri göz önünde bulundurularak tasarımı yapılmıştır. Kendini geliştirme konusunda sıkıntılar yaşayan firma ürünlerinin reklamını fazla yapamadığı için Türkiye de çok fazla yayılma imkânını bulamamıştır.

Başak 2050 teknik özelliklerini incelersek; motor olarak DS 308-46T kod numaralı Başak marka motorunu kullandığını görmekteyiz. Stage III kategorisinde bulunan bu motor 36,7 KW yani 50 hp güç üreterek kullanıcısının işini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Maksimum 2500 d/d motor devrine sahip olan bu traktör sağlam olma özelliği ile de ömrünün uzunluğunu göstermiş olmaktadır. 189,6 nm maksimum tork gücüyle toprağı işleyen Başak 2050, ayrıca motora bağlanan turbo ile gücünü daha da arttırmaktadır. Üç silindirli bir motora sahip olan bu traktörde, 2.35 lt silindir hacmine sahip olan motor direk püskürtmeli 4 zamanlı dizeldir. Basınçlı yağlama sistemine sahip olan traktör hem de bloğunda dolaşan su sayesinde aşırı ısınmadan kaynaklı performans düşüklüklerini ortadan kaldırmaktadır.

Kapalı tip kuru hava filtresine sahip olan bu traktör, gelen aşırı tozu burada filtre ederek hava kalitesini arttırıp motor ömrüne ömür katmaktadır. Bosch VE tipi yakıt pompasına sahip olan Başak 2050, termostat kontrollü sıvı soğutma sistemi ile motorun aşırı ısınmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Egzoz sitemi dik ve ya yatay olarak opsiyonel olarak ayarlanabilmektedir.

8 ileri 8 geri senkromeçli şanzımana sahip olan Başak 2050, ayrıca 4x2 ve 4x4 çekiş kontrol sistemi sayesinde motordan şanzımana aktarılan gücü en iyi şekilde uygun tekerliklere aktarılması sağlanır. Mekanik kumandalı diferansiyel kilidine sahip olan traktör, ayrıca çift plakalı kuru tip debriyaj sistemi ile vites geçişlerini gerçekleştirmektedir. İki kademeli kuyruk mili ile 540 ve 750 d/d kuruk mili devrine sahiptir. Sadece arka tekerlekleri kontrol eden yağ banyolu disk frene sahip olan Başak 2050, 1500 kilogram arka hidrolik kaldırma kapasitesine sahiptir.

Azami yüklü ağırlığı 3600 kg olan bu traktör, küçük işletmelere yönelik ihtiyaçları karşılamayı amaçlamaktadır.