Bayrak chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Bayrak chiclid

           Latince ismi Laetacara curviceps olan bu sevimli balık canlı renklere ve güzel bir şekle sahiptir. Her balık severin akvaryumunda görmek isteyeceği bu balık türü akarsularda yaşamayı sever. Özellikle sığ ormanlarda bulunan akarsularda yaşamayı tercih eder. Taban ve orta seviyede yüzmeyi daha çok severler. Cinsiyet ayrımı yapmakta zorlanabilirsiniz.

            Cinsiyet ayrımında tek ayırt edici özellik erkeklerin biraz daha iri ve biraz daha canlı renklere sahip olmalarıdır. Barışçıl yapıya sahip olan bu tür hem kendi türleri ile hem de diğer türler ile barış içerisinde yaşayabilir. Güzel renklere sahip olan bayrak chiclid barış içerisinde yaşayabilir. Bayrak chiclid güzel bir görünüm ile akvaryumlara farklı bir güzellik ve renk katacaktır.

            Etçil beslenme şeklini benimsemişlerdir. Kurutulmuş ve ya dondurulmuş balıklar ya da özel yemler ile beslenmesi sağlanabilir. Düzenli ve kaliteli beslenme ile erkekler 9 santimetre dişiler ise 7 santimetreye kadar büyüyebilirler. Renklerinin canlı olmasını sağlamak yine sizin elinizdedir. İsterseniz canlı renklere sahip olabilirler. Bunun için özel yemler kullanmanız gerekebilir. Amazon nehrinde ve Brezilya bölgesinde yaşayan bayrak chiclid türü üreme konusunda da son derece verimlidir.

            Dikkatli bir üreme dönemi ile ortalama 300 yumurta verebilirler. Üreme döneminin başladığı fark edildiğinde başka akvaryuma koyulmalı. Eş tutabilen çiftleri başka bir akvaryuma koyarak daha verimli üreme sağlayabilirsiniz. Sularının sıcaklıklarını 22 ile 26 derece arasında sabitlemek gerekir. Suyun sertliği 5 ila 12 DH arasında olmalıdır. Sularının PH seviyesini ise 5,2 ile 7,5 arasında ayarlamak gerekir.

            Yavrular doğdukları zaman artemia verilebilir. En az akvaryum suyu seviyesinin 70 litre olması gerekir. Küçük akvaryumlar bu türü sinirlendirebilir. Akvaryumlarını güzel bir şekilde dekore etmek gerekir. Diğer türler ile bir arada yaşayabilecek olan bayrak chiclid ince kumlar ile süslenen ve saklanma yerleri ile bitki türleri ile dekore edilen bir akvaryum ideal olacaktır. Yüzecek alan bırakıp bırakmadığınıza dikkat edin. Kaya gibi dekoratif ürünleri de koyabilirsiniz akvaryumlara. Bayrak chiclid ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.