Bernese

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Bernese

İsviçre’de dağ köpeği sınıflandırması içerisinde bulunan Bernese köpekleri soğuğa dayanıklı köpeklerdir.

Çift katlı bir tüye sahip olan Bernese cinsi köpekler güçlü ve iri bir köpektir. Göğüs kısmı ile başında beyazlık bulunana köpeğin gözlerinin ortasında ve yanak bölümünde yoğun bir tüy bulunmaktadır.

Çok fazla uzun olmayan tüyleri ve sıcak kanlı bakışı ile çok sevilen köpek türlerinden biridir. Bedeni oldukça geniş olan bernese cinsi köpeklerin kuyrukları da oldukça uzundur.

Bernese Köpeği Özellikleri

Bernese dağ köpeğinin özellikle arasında zeki olması ve eğitim almaya uygun olması gelmektedir. Çocuklarla arası oldukça iyi olan köpek cinsi bekçilik iç güdüsüne sahiptir.

Sahiplerine oldukça sadık olan bu köpek cinsi kendilerine güvenen köpeklerdir. Yalnızlığı sevmeyen bu köpekler insanlarla ilişki içerisinde olmaktan çok hoşlanmaktadır.

Bernese köpeklere nazik bir eğitim verilmeli ve sosyalleşmesi için büyük özen gösterilmelidir.

Bernese Dağ Köpeği Besleme Koşulları

Bernese köpekleri apartman dairelerinde yetiştirilebilecek bir köpek cinsi değildir. Bahçeli evlerde beslenilebilecek bir köpek cinsi olan Bernese köpeklerin düzenli hareket ihtiyacını karşılayabileceği bir alana ihtiyacı vardır.

Soğuk iklim köpeği olan bernese dağ köpeklerinin ömürleri ortalama olarak 10 ile 12 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre Alplerinde çiftlik köpeği olarak kullanılan Bernese cinsi köpekler çiftliklerde bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Ülkemizde ise bu köpekler aile köpeği olarak beslenmektedir.