Betta

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Betta

Betta Labirentli Akvaryum Balıkları

Tayland, Komboçya ve Laos bölgesinde yetişen betta labirentli akvaryum balıkları akvaryum balığı olarak en güzel görünümlü balık türlerindendir.

Vahşi olarak bilinen türlerinin gelişme dönemlerinde mat olan renklerinin zamanla kırmız ve mavi renk tonlarına dönüştüğü gözlemlenmektedir.

Cinsiyetleri Nasıl Anlaşılır?

Cinsiyet ayrımları üçüncü aydan sonra belirgin olmaya başlamaktadır. Erkek olanları renk olarak parlak renktedirler ve yüzgeç kısımları da geniş olacak şekildedir. Dişi olanlar ise karın kısımlarında beyaz bir işaret belirgindir.

Cinsiyetini anlamak için saydığımız özelliklere bakarak cinslerini ayırabilirsiniz. Bunun için en az üç aylık olmalarını beklemeniz gerekir.

Beslenmeleri Nasıldır?

Beslenme açısından betta akvaryum balıkları kuru yem ile beslenerek hayatlarını devam ettirebilirler. Daha sonraki zamanlarda canlı yem ile beslenebilirler. Fakat kuru yemi bıraktıktan sonra tekrar kuru yeme alışmaları zor olmaktadır. Normal şartlarda doğal ortamlarda sivrisinek lavralarıyla da beslenerek yaşamlarını devem ettirebilmektedirler.

Betta Balıkların Karakterleri Nasıldır?

Hareket bakımından barışçıl bir yapı sergilemezler. Özellikle erke olanları kavgacı bir yapıya sahiptir. Betta balıkların karakterleri incelendiğinde ölümüne kavgacı yapıya sahip oldukları gözlemlenmektedir. Erken bettalar birbirleriyle mücadele ederken güç gösterisinde bulunurlar ve çeşitli şekilde birbirleriyle mücadele ederler. Bu mücadelelerin sonunda bitkin düşerek ölürler.

Bettaların Yaşam Alanları Doğru Seçilmelidir

Daha sağlıklı ve canlı şekilde kalmaları ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için küçük kavanozlar yerine uygun geniş hacimli akvaryumlar tercih edilmelidir. Bu sayede daha sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler.