Beyaz peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Peyaz Peynir köy koperatifinden
Peyaz Peynir köy koperatifinden
İstanbul-Ümraniye
2,60
Turgay Kara
İlan Tarihi : 22.04.2015

Beyaz peyniri

Beyaz Peynir Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyaz Peynir Hakkında Merak Ettikleriniz

Peynir denince akla ilk gelen Beyaz peynirdir. Birçok organik peynir çeşidi vardır. Kategorilere ayırmak gerekirse yumuşak, yarı sert ve sert olarak kabaca ayırabiliriz. Ayrıntılarına inersek mayalanan sütün yağ oranlarına, cinsine, kaymak ilavesi yapılıp yapılmamasına ve son olarak pişmiş süt veyahut çiğ sütten mayalanmış olmasına kadar ince farklılıklar vardır. Beyaz peynir bunlardan sert sınıfına girmektedir.

Beyaz peynir Yapılışı ve Yapılış Aşamaları

Süt ve süt ürünleri mayalama tekniği ile pıhtılaşması sağlanır. Mayalanan sütte pıhtılaşma gerçekleşmesi için kazeinin çökme eylemi oluşur bu eylem iki şekilde yapılabilir mayalı ve mayasız. Mayalı yapılacaksa tatlı süt kullanılır şayet mayasız bir pıhtılaşma isteniliyorsa ekşimiş süt kullanılmalıdır. Sütü mayalamak adına streptococcus lactis tarzında asit üretici organizmalar ilave edilebilir. Bu organizmalar sütü ekşitip mayalanmayı daha da kolay hale getirecektir en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Maya eklenen süt 23-32° C de muhafaza edilen süt ürününde 15 ila 20 dakika arasında çökelek meydana gelmektedir. Meydana gelen çökelek genellikle 35 ila 40 dakika nadiren de 1 saat ila 2.5 saat arasında kesilecek hal alır. Elde edilen çökelti bezler vasıtasıyla süzülüp suyundan ayrıştırılır. Ayrıştırma işlemi daha basınçlı biçimde sıkıştırılarak suyun büyük çoğunluğundan süzülür. Kesilme işlemine geçilebilir genellikle 8x8 cm şeklinde kareler halinde kesilir. Elde edilen peynirin olgunlaştırılma adımları için gerekli olan küf ve bakterilerdir. Islak ve asidik ortam sağlanmasının peynirin küf ve bakterilerle olgunlaşmasında faydası olacaktır. Tuzlama aşaması yapıldıktan sonra olgunlaşma adımında yumuşak olan peynir bir yüzüne penisilin küfü aşılanmalıdır. 12 saat sonrasında aşılanan yüze de tuzlama işlemi uygulanır tuzlama tahtasında 3 gün dinlenen peynir olgunlaşma odalarına alınarak ortalama 2-3 hafta sonra peynirin nem oranı %50 ye kadar düşmesi beklenir ve %50de sabit hal alır.

Beyaz peynirin muhafaza edilmesi

Satın alınan peynir öncelikle soğuk bir ortamda muhafazası sağlanmalıdır. Tüketeceğiniz kısmını ayırmak istiyorsanız mutlaka kısa süre de tüketebileceğiniz kadar ayırmalısınız. Daha sonra tüketeceğiniz bölümünü peynirin kendi suyunda kapalı bir şekilde soğuk ortamda muhafaza edilip renk takibi yapılmalıdır. Şayet beyaz peynirin kendi suyu tüketildiyse çeşme suyuna tuz ilave edilerek salamura şeklinde daha da olgunlaşması sağlanıp pratik bir şekilde muhafaza edilebilecektir. Ortama 4 ila 12 kilogram sütten 1 kilogram organik beyaz peynir elde edilebilmektedir.