Bezelye

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Bezelye

Baklagiller familyası içerisinde yer alan ve taç yapraklı ikiçenekli olarak sınıflandırılan bezelye tırmanıcı bir bitkidir. Gövdesi çok uzun ve ince olan bitki kendi ağırlığını taşıyamayacağı için mutlaka bir desteğe sardırılarak ayakta kalması ve aynı zamanda güneş ışığından daha fazla yararlanması sağlanmalıdır. Bezelyenin çiçekleri beyazdır. Meyvenin genel görünümü ise bakla ve fasulye ile benzerlik taşımaktadır. Asıl tüketim yeri olan tohumları ise bir kılıf ile çevrili şeklinde sıralanmış şeklindedir. Ilık iklimden hoşlanan bezelye bitkisinin ekim zamanı sonbahar, hasat zamanı ise genelde ilkbahar aylarıdır.

Bezelyenin Yararları

Azotlu ve nişastalı maddeler yönünden çok zengin olan bezelyede özellikle A ve B vitamini bolca C vitamini ise yeterli seviyede bulunmaktadır. Kendine has baskın bir tadı olan bezelyenin yararları özellikle sindirim sistemi üzerinde kendini gösterir. Cilt sağlığı açısından da faydalı olduğu ifade edilen bezelye bu yüzden çil ve leke giderici kremlerin hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. Hem düşük yağlı hem de düşük kalorili bir besin olan bezelyenin kilo aldıracağı efsanesi ise tamamen yanlıştır. Bilakis tok tutma özelliğinden dolayı bezelyenin kilo vermeye yardımcı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bezelyenin Yolculuğu

Bezelyenin anavatanı Batı Asya ve Avrupa olarak geçiyor. Çok eski çağlardan beri insanın tükettiği besinler arasındaki yerini koruyan bezelye bugün dünyanın dört bir yanında ama özellikle Kuzey Amerika’da yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Dondurarak uzun süre saklayabileceğiniz bu besini hem zeytinyağlı hem de etli olarak tüketebilirsiniz.