Ardıç Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ?

Tohum Yağları

Ardıç, çok sayıda kişinin bilmediği fakat son derece kullanışlı ve faydalı bir meyvedir. Türkiye’de yetişen ardıç, genellikle karasal bölgeleri tercih etmektedir. Ardıç, görünümü itibari ile diğer meyvelerden farklı olduğu gibi, çimlenme şekli de diğer tüm tohumlardan daha farklıdır. Ardıç yağı, tohumların temizlenmesi ile birlikte elde edilmektedir. Bu aşama içerisinde de çok sayıda ek bitki kullanılmaktadır. Bu sebeple ardıç yağı büyük bir besin kaynağıdır. Farklı alanlarda kullanılan yağ, vücut sağlığına da fazlasıyla iyi gelmektedir. Bu da doğal olarak ardıç yağının kullanım alanlarını arttırmaktadır.

Ardıç Yağı Nelere İyi Gelir?

Ardıç yağı yararları oldukça fazladır. İlk olarak ardıç yağı ile gribin önüne geçilmektedir. Kış aylarında sürekli olarak gribe yakalanılmasından dolayı ardıç yağının kullanım oranları genellikle kış aylarında artmaktadır. Yağın kullanımı ile birlikte terleme sağlanmaktadır. Ateş düşürücü özelliğe de sahip olan yağ, kullanım gerçekleştirildiği takdirde zararlı olan toksinleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Bu sayede kısa süreler içerisinde grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli kış hastalıklarından kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkan boğaz ağrısı ve öksürük için de ardıç yağı tedavi ürünü olarak kullanılabilmektedir.

Ardıç yağı faydaları arasında yer alan ve yağın bir özelliği olan arındırıcılığı sayesinde vücutta bulunan kan temizlenmektedir. Kan içerisinde bulunan zehirli maddeler, yağ kullanımı ile birlikte kısa süre içerisinde dışarı atılabilmektedir. Kan yolu ile bulaşmakta olan hastalıklar, ardıç yağı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Kansızlıktan dolayı ortaya çıkan sorunlar da aynı şekilde yağ kullanımı ile birlikte çözüme kavuşturulabilmektedir. Kanın temizlenmesi, vücudun daha sağlıklı bir duruma gelmesini sağladığı için ardıç yağı sayesinde vücuttaki toksinler temizlenir ve bünye daha sağlıklı bir seviyeye yükselir.

Çok sayıda kişinin yerli yersiz başını ağrıtan sinüzitte de ardıç yağı kullanılabilmektedir. Kronik ve akut olarak ayrılan her iki sinüzit probleminde de yağ kullanımı ile birlikte sorunlar çözülebilmektedir. Ardıç yağı, burun vasıtası ile belli aralıklarla koklandığında burun tıkanıklığını gidermektedir. Düzenli kullanım sayesinde de bir süre sonra tıkanıklar burun akıntısına dönüşmektedir. Bu sayede sinüzit yavaş bir şekilde vücuttan tamamen atılacaktır. Bu da doğal olarak ardıç yağından memnun kalma oranını arttırmakta ve kullanım alanlarını genişletmektedir.

Ardıç yağının bir diğer özelliği ise tonik etkisi yaratması ile ciltte bulunan gözenekleri açmasıdır. Tonik etkisinden dolayı, cilt genelinde güzelleştirici özelliğe sahiptir. Cildin tamamen kusursuz gözükmesini sağlayan ardıç yağı, aynı zamanda daha canlı v daha genç bir görünüm imkanı da sunmaktadır. Yağın seyreltilmesinin ardından krem şeklinde kullanım gerçekleştirilebilmektedir. Bu da cilt genelinde bulunan yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.

Yüzde bulunan sivilce ve akne gibi kötü görüntülerden Ardıç yağı ile kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Yağın kullanıldığı bölgelerde kan dolaşımı hızlandığı için vücut daha dinç bir hal almaktadır. Bu sayede Ardıç yağından alınan verim fazlasıyla yükselmektedir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça