Aspir Yağı

Tohum Yağları

Aspir Yağı Nedir?

Aspir, Meksika, Hindistan ve ABD gibi ülkelerde yetişmekte olan bir bitkidir. Yıllık bitki olma özelliği taşıyan Aspir, aynı zamanda da insanlar tarafından üretilmiş olan en eski bitki türlerindendir. Aspir bitkisinin kullanımı genellikle sadece yağı ile gerçekleşmektedir. Çok sayıda bitkinin preslenmesi ile birlikte ortaya Aspir yağı çıkmaktadır. Vücut gelişimine ve genel anlamda sağlığa birçok faydası olan bu bitki, çok çeşitli özelliklerinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Yağın çok etkili olmasından dolayı zeytinyağı gibi ürünler için ikame mal görevi görebilmektedir.

Aspir bitkisi görüntüsü itibari ile ay çiçeğine oldukça benzemektedir. Sarı ile turuncu arasında bir renge sahip olan bitki, tat olarak da gayet acıdır. Pres cihazlarının kullanımı ile elde edilen aspir yağarı çeşitli kozmetik ürünlerde kullanılabileceği gibi, birbirinden farklı yemek hazırlanış süreçlerinde de kullanılabilmektedir. Kullanım alanının fazlasıyla geniş olmasından dolayı Aspir yağının kullanım oranları giderek artmaktadır.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı faydaları oldukça fazladır ve neredeyse vücudun her kısmına etki etmektedir. İlk olarak aspir yağının sıklıkla kullanılma sebebi, kalp sağlığıdır. Aspir yağının içerisine omega6 bulunmaktadır ve bu vücudun ihtiyacı olan yağ türlerindendir. Yağın kullanımı ile birlikte meydana gelme ihtimali olan kalp krizi veyahut da felç gibi problemler büyük ölçüde çözüme kavuşturulmaktadır ve riskler ortadan kaldırılmaktadır. Vücudun kolesterol seviyesine düzenleyen Aspir yağı, çoğunlukla bu işlevinden dolayı tercih edilmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde diyabet hastalığına yakalanmış binlerce kişi bulunmaktadır. Aspir yağı yararları da çok çeşitli olduğu için diyabet hastalığına da çözüm bulunabilmektedir. Omega6 yağ asitleri, kanda bulunan şeker miktarını düzenlemektedir. Aspir yağı içerisinde çok yüksek miktarda Omega6 bulunduğu için kan şekeri direkt olarak düzenlenmeye başlamaktadır. Diyabetin ortadan kaldırılması tamamen sağlanamıyor olsa bile, diyabet hastalığının ilerlemesi ve daha büyük problemleri doğurması engellenmektedir.

Aspir yağının faydaları arasında en sık duyulanı da kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yağ, özellikleri gereği kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu sebeple de kilo vermeyi amaçlayan kişiler için yağ kullanımı sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Omega6 bakımından zengin olan yağ, yağların depolanmasından farklı olarak, yakmaya yardımcı olmakta. Genellikle yağın sebzeli yemeklerde kullanılmasından dolayı herhangi bir şekilde kalori alımı gerçekleşmemektedir. Tam aksine Aspir yağı sayesinde vücut içerisinde bulunan yağlar hızlı bir şekilde yakılmaktadır.

Aspir yağının tercih edilmesinde bir diğer sebep ise saç görünümüne etki etmesidir. Bu özelliği sayesinde çeşitli kozmetik ürünlerin içerisinde aspir yağı yer almaktadır. Saç derisinin korunması ve saçların daha gür, daha canlı gözükmesine yardımcı olmaktadır. Yağ içerisinde bulunan oleik asit aracılığı ile saç sağlığı fazlasıyla korunmaktadır. Bazı yemeklerde kullanılan yağ, vücudun tamamına yayıldığı için çeşitli bölgelerde işlevlerini gerçekleştirebilmektedir. Aspir yağının tüketilmesi ile birlikte saçlarda da göz ile görülür değişimler meydana gelmektedir. Bu da doğal olarak Aspir yağına olan talep miktarını arttırmaktadır.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça