Çörek Otu Yağı, Çörek Otu Yağı Faydaları

Tohum Yağları

Genellikle börekleri süslemek için kullanılan çörek otu esasında oldukça faydalı bir besindir. Kendisi küçük ama faydaları büyük olan çörek otunun hemen hemen her bölgede yetişebilmesi mümkündür. İçerisinde çok farklı, güzel kokulu yağları barındırmaktadır. Özellikle hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi bulunan çörek otu yağının yaklaşık olarak %58 oranında Omega 3 ve Omega 8 içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle de bağışıklık sistemini enfeksiyon ve virüslere karşı güçlendirdiği söylenmektedir. Temel aktif maddesi thymoquinon olan çörek otunun içermiş olduğu yağlar, neredeyse her derde devadır.

Çörek Otunun Sağlığa Faydası Nedir?

Mikrop, virüs ve mantarlarla savaşan çörek otu faydaları saymakla bitmeyen bir besin kaynağıdır. Binlerce yıldan beridir hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otunu diğer besinler içerisinde değerli kılan özelliği; içermiş olduğu vitamin ve minerallerdir. İçinde oldukça zengin vitamin ve mineral barındıran çörek otunun insan sağlığına şaşırtıcı ölçüde bir katkısı bulunmaktadır.

İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini bulunan çörek otunun, güçlü bir antioksidan olduğunu söylemek mümkündür. Omega-3 takviyesi amacıyla antioksidan olarak kullanılabilmektedir. Bu özelliğiyle vücut içerisinde mikrop oluşumuna izin vermemektedir. Vücut içerisinde iltihabın oluşmasına engel olacak maddeler içermektedir. Bilhassa eklem iltihaplarına son derece iyi gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otunun kansere yakalanma riskini azaltma gibi bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle prostat ve meme kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Diğer yandan karaciğeri koruma özelliği bulunan bu besin, karaciğer kanserine karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir. Kandaki şeker miktarını düşürdüğü için insülin salgılayan panreasta beta hücrelerinin harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Mide zarını dış etkenlerden korumaktadır. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına karşı da kalp sağlığını koruyabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olan çörek otu yağı özellikle mide ağrıları için birebirdir. Mide bulantısını gidererek, kronik yorgunluğa iyi gelmektedir. Diyabet, yani şeker hastalığı için faydalı bir besindir. Amfizem rahatsızlığına karşı koruyucu bir görev görmektedir. Hücreleri yenileyip, cildi nemlendiren bu yağın mikrop ve mantar öldürücü bir özelliği de bulunmaktadır.

Grip, baş ağrısı, nezle ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar varsa; çörek otunun yağından burun bölgesine 3 damla damlatılmalıdır. Bu şekilde hastalıkların giderilmesi mümkün olabilir. Problem kulak bölgesinde ise, aynı işlem kulak bölgesine uygulanmalıdır. Göze damlatıldığında, gözdeki mikropları öldürme etkisi vardır.

Sinüzitiniz varsa; burnunuza sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez 1 ya da 2 damla çörek otu yağından damlatabilirsiniz. Ayrıca kan şekerini düzenleyen, damar sertliği ile tıkanıklığını gidermede yardımcı olan bu yağ, sağlık açısından mucizevi bir besindir. Kan damarındaki duvarın esnekliğin artmasına yardımcı olmaktadır. Kolesterolün ve tansiyonun düşmesinde etkili olabilmektedir. Bu yağ, çok ince kıyılan çörek otunun, saf zeytinyağı ile şişede bekletilerek, güneş görecek sıcak bir mekanda bırakılmasıyla elde edilebilmektedir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça