Dut Kurusunun Faydaları

Güncel

Dut insanların çok sevdiği meyvelerden biridir. Cinsine göre boyu bir metreden başlayarak on beş metreye kadar değişen ağaçlarda yetişir. Meyveleri alta gerilen bir brandaya ağacın dallarının sallanması ile toplanır. Siyah, mor ve beyaz renkli dut meyveleri yaz başında taze olarak kısa bir zamanda bulunabilir. Bunun dışında kurutularak veya pekmezi yapılarak tüketilmektedir. Ülkemizde kurutma için ak dut cinsi tercih edilmektedir.

Dut kurutma yöntemleri

Dut meyveleri, güneş altında kimyasal maddelere gerek duyulmadan kurutulabilir. Bunun için meyveler kuru bezlere seyrek olarak yayılarak güneş altında bırakılır. Ak dut ayrıca iklimi kuru yerlerde gölgede kurutulabilir. Bu şekilde kurutulan dut kurusu sağlık açısından daha faydalıdır. Kurutulan dutlar hava almayan cam kavanozlarda saklanmalıdır çünkü ortamdaki nemi emerek yumuşayabilir. İyi saklanan dut kurusu ise çok uzun süre dayanır. Bir kaç yıl bozulmadan kalabilir. Dut çok faydalı bir meyve olup dut kurusu da aynı şekilde yararlıdır.

Dut kurusunun faydaları:

 

- Demir açısından zengin olduğundan kansızlığa iyi gelir.

- Çocukların kemik gelişimine iyi gelir. Büyümeye yardımcıdır.

- Cilt hastalıkları özellikle egzamaya iyi gelmesi dut kurusunun yararları içerisindedir. Düzenli olarak dut kurusu tüketildiğinde egzamanın tam olarak ortadan kalktığı birçok vaka gözlemlenmiştir.

- Damar sertliği sorunu olanlara ek tedavi olarak dut kurusu tüketmeleri tavsiye edilir.

- Dut kurusu solumun yollarını rahatlatır. Öksürüğe iyi gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı hastalıklarından korur.

- B1, B2 ve C vitamini dut kurusunda bol miktarda bulunur. Günlük tüketilen bir avuç dolusu dut kurusu ile vücudun bu vitaminlere olan ihtiyacı karşılanabilir.

- Ayrıca dut kurusunun faydaları arasında göz sağlığını koruması vardır. Çünkü dut kurusunda A vitamini bol miktarda bulunur.

- Mide hazmını kolaylaştırır ve bağırsakları çalıştırır. Özellikle kabızlık sorunu çekenlere dut kurusu kompostosu önerilir.

- Dut kurusu özellikle çocuklar için iştah açıcıdır.

- Birçok bağırsak parazitinin düşürülmesi için dut kurusu etkili bir yemiştir.

- Dut kurusunun kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

- Dut kurusu tam bir antioksidandır. Bu özelliği ile zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

- Kan temizleyici özelliği vardır. Özellikle sigara veya alkol kullananların dut kurusu tüketmesi tavsiye edilir.

- Karaciğer, börek ve kalp dostudur.

- Cildin genç kalmasında etkilidir.

- Loğusalık döneminde iyileşme sürecini hızlandırır.

Dut kurusu nasıl tüketilir?

Dut kurusunu her hangi bir işleme tabi tutulmadan yemiş olarak yenebilir ayrıca kompostosu yapılarak da tüketilebilir. Dut kurusunu kuruyemişçilerden, aktarlardan veya poşetli halde marketlerden temin etmek mümkündür. Dut kurusu kompostosu: 1 su bardağı dut kurusu, 4-5 damla limon suyu, 2 su bardağı toz şeker ve 5 su bardağı suyla kaynamaya bırakılır. 10-15 dakika kaynatılır. Bu komposto soğuk veya sıcak olarak tüketilebilir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça