Gübre Dağıtım Makinesinin Özellikleri Nelerdir

Gübre dağıtma makinası

Gübre Dağıtım Makinesinin Özellikleri Nelerdir

Gübre serpme makinesi  gübrenin kolayca dağıtılmasını sağlamaktadır. Gübre atılacak tarlaya nakli çok rahat yapılmakta  ve depo kapasitesinden dolayı, küçük tarlalara gübre atmak için ikinci bir traktörün getirilmesini engellemektedir. Hidrolik kumandalı olarak imal edilebilirler. Hidrolik kumanda sayesinde tarlanın sınır başında traktör kabininden gelen gübre akışı kolaylıkla kontrol edilebilir. Ayrıca kumanda sayesinde sınır başlarında gübre serpme disklerini tek tek kontrol etmek mümkün olur. Gübreleme esnasında arkayı kontrol ederek atılan gübre miktarında azalma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer azalma var ise depo içindeki karıştırma harekete geçirilmelidir. Ayrıca sıvı ya da katı gübre serpilir.

Gübre Dağıtım Makinesi Çeşitleri

Tek diskli gübre serpme makinesi, çift diskli gübre serpme makinesi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çift diskli gübre serpme makinesi, savurucu diskleri ve kanatları ile gübreyi en uygun mesafeye dengeli ve düzgün olarak atabilir. Böylece kullanılan gübre miktarından en üst düzeyde sağlanmış olunur. Ayrıca asılı tip gübre serpme makinesi de bulunmaktadır.

Gübre Dağıtım Makinesinin Kullanımı

Engebeli arazilerde fazla hızlı çalışmamanız gerekir. Hızlı çalışarak gübreyi dengesiz bir şekilde dağıtmış olursunuz. Katlamaların iyi yapılması gerekir ve ihtiyaç halinde işaret kullanılması gerekmektedir. Ayar düzenlerini sık sık kontrol ederek sorun yaşamayı engellemiş olursunuz. Santrifüj dağıtıcı kullanılıyorsa rüzgarlı havalarda perde yoksa çalışılmamalıdır. Ayrıca gübreyi de doğru seçmeniz tavsiye edilir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça