Kalorifer Böceği

Böcek Türleri

Bu böcekler yumurtlayarak ürerler. Yumurta paketleri yaklaşık 40’lıdır. Bu paketler, dişi tarafından taşınır. Antenli olun bu böcekler, dayanıklı bir zırha sahiptir. 18 günde çıkan yavrular, hızlı bir şekilde büyür. Nemi severler. Kaloriferin etrafında oluşan nemden hoşlanırlar ve buraları yuva edinirler. Bu nedenle kalorifer böceği ismini almışlardır. Aynı nem ve sıcaklık özelliğine sahip lavaboları, banyoları ve mutfakları mesken edinirler. Antenleri sayesinde yer ve yön tespiti yaparlar. Evlere pis su giderlerinden ve pencerelerden girerler. Boşluk bulduğu her delikten evlere girebilir. Nemli ve buharlı ortamları severler.

Bir çift kalorifer böceği, ölene kadar bir milyona yakın yavru yapabilir. Bu nedenle çoğalmaya başladıkları anda durduramazsınız. Görür görmez hemen ilaçlama işlemine geçmelisiniz. Çoğaldıkları andan itibaren bütün binayı kısa zamanda sararlar. Bu durumda bütün binanın ilaçlanması gerekebilir. Hamam böceği olarak anılmasının nedeni sıcak ve nem ortamı konusunda hamamların çok uygun olmasıdır. Erkekler kanatlı, dişiler kanatsızdır. Ancak kanatları uçmak için kullanmazlar. Siyah, kızılımsı ve kahverengi renk özellikleriyle yaratılmıştır.

Kalorifer Böceği İlaçlama 

İlaçlama yöntemlerinde, sıvılı, kokulu ve püskürtme kategorisi tercih edilmelidir. Her türlü yiyeceği yiyebilmektedir. Gıda zehirlenmesi, dizanteri, alerji reaksiyon, astım, mantar hastalıkları, hepatit ve pnomoni gibi hastalıklara neden olur. İnsanlara zararlı olmayan pest kontrol türü ilaçlama yapılmalıdır. Sıvı ve jel ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlama teknikleri uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmalı ve kalorifer böceği ilaçlama kategorisinde olmalıdır. Jel ilaçlama tekniğinde tabanca kullanılmaktadır. Jel ilaçlar yemdir ve yaşadıkları mekanlara bırakılır. Bu yemleri yiyen böcek kısa zamanda ölür. Her saatte ve her mekanda uygulanabilir özelliklere sahiptir. Uçucu olmayan bu jel ilaçlar, çıkan yavruları da etkiler. Jel ilaçlama yetmezse, sıvı ilaçlama takviyesi yapılabilir. Ulv makineleriyle yapılan bu ilaçlama işlemi, kokulu ve kokusuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yuvalarının bulunduğu bölgelere bu ilaç sıkılmaktadır. İlaçlama sonunda ölmediğini sanabilirsiniz. Bunun nedeni ilacın etkili olmaması değil, sayılarının çok olmasıdır. Tabiri caizse, öldür öldür bitmez, böceklerdir. Bu nedenle ilaçlama tekniğinde yuvaları hedef alınmaktadır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bu böcekler, pis borularda ve her türlü mikrobun bulunduğu mekanlarda gezinirler. Bu nedenle bu mekanlardaki bütün mikrobu beraberlerinde taşırlar. Mutfakta bu böceklerin bulunması ve yiyeceklerin üzerinden geçmesi, sağlık açısından büyük bir tehdit meydana getirir. İlaçlama işlemiyle tamamen kurtulmak mümkündür. Bazı ortamlarda çok fazla olması nedeniyle ilaçlamada jel ve sıvı teknikler bir arada kullanılmalıdır. Bu ilaçlama işlemlerinde uzman kişilerin tercih edilmesi, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. İskeleti dışında olan bu böcekler telepati yolu ile yolunu bulmaktadır.

Bu böcekler Çin’de çok meşhurdur. Çinliler için kalorifer böceği nedir? sorusunun çok farklı cevabı vardır. Restoranların menülerinde bulunmaktadır. Ayrıca ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Cilt kremi ve yanık kremi üretiminde kullanılmaktadır. Çin’de ilaç imalatı yapan birçok firma, bu böceği kullanmaktadır.

 

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça