Makinalar Hayatımızda Girmeden Önce Bu Tür İşleri Nasıl Yapıyorduk?

Tarim Makinaları

Makinalar Hayatımızda Girmeden Önce Bu Tür İşleri Nasıl Yapıyorduk?

Tarım teknolojilerinin gelişmişliği bizi makinalar hayatımızda girmeden önce bu tür işleri nasıl yapıyorduk sorusunu sormaya yöneltiyor. Teknolojinin günümüzde en ufak köylerde bile aktif olarak kullanılıyor olmasına bakarsak, bundan elli sene önce, bu tür işlerin nasıl gerçekleştiğine dair fikir sahibi olmamızın kolay olmadığını görürüz. Hala yaşayan eski çiftçilere bu soruyu sorun ya da sormayan, onlarla biraz muhabbet ettiğinizde, aslında onların da bu gelişmelere hayret ettiğini görürsünüz. Çünkü teknoloji çok hızlı gelişiyor ve bu gelişim sürekli bize yansıyor.

Makinalardan Önce Yaşam

Peki asıl konumuza dönecek olursak makinalardan önce yaşam nasıldı, tarımsal faaliyetler makinalardan önce nasıl yapılıyordu? Bu sorunun çok net bir cevabı var. Teknoloji bu kadar gelişmeden önce bütün tarımsal faaliyetler insan gücüne dayalı olarak yapılıyordu. Bu nedenle bütün işler, en az bugün aldığı vaktin beş altı kadar vakit alıyordu. Bugün traktörler ve diğer tarımsal teknolojik araçlar aracılığı ile yapılan işler, eskiden tamamen insan gücüne dayalı olarak yapılıyordu ve çok yavaş ilerliyordu.

Makinalar İcat Edilmeden Önce Tarım

Makinalar icat edilmeden önce tarım yine bugünkü gibi insanların müracaat ettikleri bir iş dalıydı. Fakat çeşitli zorluklar nedeniyle makinalar öncesinde, tarıma müracaat eden insan sayısı daha azdı. Günümüzde bu durum oldukça değişti. Artık tarım tamamen makinalar aracılığı ile yapılıyor.

 

 

 

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça