Mum Çiçeği

Güncel

Evlerin baş tacı çiçekleri arasında yer alan mum çiçeği eski zamanlardan beri çiçek yetiştiricilerin ilgi alanı içerisinde yer almaktadır. En çok sevilen süs bitkileri arasında yer alıyor olması onun güzelliğini daha iyi ifade etmek için yeterlidir. Çok dayanıklı koyu yeşil yapraklara sahip olan mum çiçeğinin an vatanı Kuzey Avusturalya ve G.doğu Asya'nın yağış alan yerleridir. Çok güzel ve nefis kokan çiçeklere sahip olması mum çiçeğinin cazibesini daha da çok arttırmaktadır. Yaz aylarında çiçek açma özelliğinde olan mum çiçeğini güneş alan bir yerde bulundurmak çok önemlidir. Tropikal kuşak bitkileri arasında yer alıyor olması nedeni ile fazla serin ortamlarda bulunmaması için önemlidir.

Mum Çiçeği Nedir?

Hoş kokusu ile beğeni toplayan mum çiçeği nedir? Yaprakları kalın, çok sert ve etli bir bitki türüdür. Kolay yetişen ve aynı zamanda dekoratif özelliğe sahip olan bir bitkidir. Sarmaşık cinsinden olması nedeni ile bir çubuk yardımı ile desteklenmesi gerekmektedir. Bitki tomurcuklarını gösterdiği aman saksının yeri asla değiştirilmemesi gerekmektedir. Tüm kurallara uygun olarak hareket edildiği zaman İlkbahar mevsiminde yaz mevsiminin sonuna kadar çiçeklerini koruması mümkündür. Köklerinin soğuk toprak içerisinde kalmaması gerekmektedir.

Hava sıcaklığının mum çiçeğinin gelişim gösterebilmesi için çok uygun olması gerekmektedir. Mum çiçeğinin yaprakları uzunca ve oval etlidir. Mekan süs bitkisi olarak da yetiştirilebilen mum çiçeğinin beyaz soluk kırmızı renkte çiçekleri bulunmaktadır. Kış mevsiminde çok az sulayarak mum çiçeğinin sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmak mümkündür.

Mum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımının en yanlış yapıldığı bitki türlerinden birisi de mum çiçeğidir Peki mum çiçeği bakımı nasıl olmalıdır? Bu konuda çiçek yetiştiriciliği uzmanlarının bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar arasında özellikle geceleri mutlaka esinti alması gereken bir bitki türüdür. Bu özellik sayesinde bitkinin gelişimi daha sağlıklı olmaktadır. Çok sıcak geçen günlerde ise mum çiçeğine mutlaka serinlemesi için su fısfıslamak gerekmektedir. Mum çiçeğinin kendisinin ev toprağının güneşte ısınması çok önemlidir.

Sıcaktan pişmemesi ve ölçülü olarak güneş ışınlarından yararlanması gerekmektedir. Mum çiçeğinin sulamasının yapılması için mevsim şartları, iklim ve yaşadığı bölge mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Toprak tamamen kuruduğu zaman sulanması çok önemlidir. Sağlıklı bir şekilde gelişen mum çiçeğinin yılda bir kaç defa kök sürgünü verdiğini görmek mümkündür.

Mum Çiçeği Bakımında Püf Noktalar Nelerdir?

 - Mum çiçeği yetiştiriciliğinde tercih edilen toprağın suyu süzen bir toprak olması gerekmektedir. - Kumlu toprak ya da bahçe toprağı uygun olmamaktadır.

 - Doğru açı ile güneş alan ortamlarda olması mum çiçeği için çok önemlidir.

 - Sulama işleminin yapılması için toprağının tamamen kurumuş olmasına dikkat edilmelidir.

 - Saksı değiştirilmesi gerektiği zaman ise Nisan ve Ekim aylarını tercih etmek çok önemlidir.

 - Çok fazla uzantılara ve budaklara sahip olmayan mum çiçeğinin budanması uygun değildir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça