Patoz Üretimi Sanayimizdeki Yeri Nedir?

Patoz

Patoz Üretimi Sanayimizdeki Yeri Nedir?

Patoz makinesi kaba yemleri, kültür yem bitkilerinin sav ve dallarını öğütmek ya da fındığın dış kabuğunu ayırmak için kullanılan bir tarım makinesidir. Kısa deyiş ile harman dövme makinesidir. Köylerde her hasat zamanı yoğun şekilde kullanılmıştır ve tercih edilmiştir.

Patoz Çeşitleri

Kayış kasnak ya da traktör kuyruk milinden şaft vasıtası ile çalışan kombine harman makinesi, buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi mahsulleri yüksek prodüktivite ile işliyor. Ek aksesuarlar takılarak da nohut, mercimek, bakla vb. mahsulleri de işlemek mümkün olur. Tarladan biçilmiş ürünü harmanlayan depolu harman makinesi, taneyi başak ve kılıfından ayırıp sap kısmını da saman haline getirir. Ayrıca taneyi saplarından ve yabancı maddelerden ayırır. Arpa, buğday ve çavdar gibi ürünleri ve ek aksesuar takılarak mercimek, nohut ve bakla gibi ürünleri de işler. Harmanlanan ürünü deposunda toplar. Ayrıca hareket halindeyken çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Çalışır iken haznesine atılan ürünü işler ve böylece taşıma sorunu ortadan kalkmış olur.

Fındık Patozu Üretimi

Son teknoloji ile üretilen fındık patozları, fındık üreticilerine büyük kolaylık sağlamıştır. Traktörlü tip fındık patozu, Arabalı tip fındık patozu ve küçük tip fındık patozu olmak üzerine 3 çeşit üretimi yapılmıştır. 30 kişinin yapacağı işi tek başına yapabilen fındık patozu üretimde ve kullanımda tercih edilmiştir. Kolaylık fındığı ayırıp temiz bir şekilde harmanlayıp çuvallayabilir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça