Seracılığın Ekonomimize Faydaları Nedir

Seracılık

Seracılığın Ekonomimize Faydaları Nedir

Seracılığın ülke ekonomisine katkısı işsizliği önlemekle sınırlı kalmıyor üretimin büyük bölümü ihraç ediliyor ayrıca seraların kurulumu ve işleyişi sırasında seracılıkla ilgili cam plastik demir vb. gibi sanayilerin satış imkanı artıyor.

Seracılık yani örtü altı yetiştiriciliği şu anda ülkemizde işsizliği azaltan,daha fazla ürün alınmasını sağlayan bir faktör olarak görülmektedir. Seracılık nüfusu kırsal kesimlerde tutarak çarpık şehirleşmeye engel olan faktörlerin ilki olarak gösterilmektedir.

Taze sebze, meyve ve çiçek tarlada, bahçede dört mevsim yetiştirilemez oysa sera ile sürekli yetiştirme ve pazara çıkarma olanağı bulunmaktadır.

 

Seracılıkta Verimlilik Yükselmektedir

Seracılıkta birim alandan yüksek verim alınır ve ürünün niteliğinde yükselir. Seraların kurulduğu bölgelerde yıl içinde yetişen her çeşit sebze ve boyca küçük meyve bitkisini plastik yada cam örtüler altına alınmak suretiyle mevsiminden erken zamanlarda yetiştirilmektedir.

 

Seracılığın Türkiye ekonomisindeki yeri yadsınamaz. Seracılık halkın geçimine katkıda bulunurken ihracat yoluyla milli ekonomiye de fayda sağlar. 2007 yılında seracılık ürünü ihracatımız 332,5 milyon dolar olmuşken 2008 yılında bu rakam 453 milyon doları bulmuştur.

Sera Kurulumu

Sera kurulumu yapılırken her ne kadar ekonomik malzeme tercih ediliyor olsa da kurulum sanayi kuruluşlarına ekonomik katkı sağlamaktadır. Temele uygun şekilde beton atılır.Seraların iskeleti ahşap ve metal malzemeden imal edilir. Kolonların yapımında çelik ahşap ve alüminyum kullanılabilmektedir. Çatı ise ahşap,çelik ve alüminyumdan imal edilmektedir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça