Silindir Özelliği Nedir?

Silindir

Silindir Özelliği Nedir?

İş makinası silindirler çeşitlerine göre farklı özelliklerde olabilmektedirler. Ama genel olarak hepsi temel malzeme ya da asfalt karışımı malzemenin sıkıştırma işlemini yapan makinalardır. Bunlar genellikle inşaat işlerinde yol ve baraj yapımlarında kullanılmaktadır.

Silindirler iki grupta sınıflandırılmaktadır. Birinci grup sıkıştırma sistemlerine göre, ikinci grup ise yürüyüş sistemlerine göre olmaktadır. Sıkıştırma sistemlerine göre çalışan silindirlerin statik sıkıştırma, lastik tekerli sıkıştırma, vibrasyonlu sıkıştırma ve osilasyonlu sıkıştırma sistemleri mevcuttur.

Yürüyüş sistemlerine göre ayrılan silindirlerin ise statik tamburlu, keçi ayağı tamburlu, kombine, düz tamburlu ve lastik tekerlekli yürüyüş sistemlileri bulunmaktadır.

Hangi Silindir Hangi İşlerde Kullanılır

Silindir iş makinası nedir?sorusuna cevap verdikten sonra hangi makina hangi işlerde kullanılır anlatalım. Öncelikle lastik  tekerlekli sıkıştırıcı silindirden bahsedelim. Bu iş makinalarının önlerinde ve arkalarında lastik silindirler bulunur ve asfalt sıkıştırma işlerinde kullanılırlar.

Kombine yani birleşik sıkıştırıcı silindirler ise lastik tekerleklerin ve silindirin beraber kullanıldığı modellerdir. Bunlar sıkıştırma işlerinde kullanılan yol silindirleridir. Bu makinalar yüksek oranda sıkıştırma sağlarlar.

Silindirin Verimli Kullanılması

Silindir makinası çeşitleri yukarıda açıklamasını yaptığımız makinalardan daha fazladır. Sıkıştırma makinaları malzemeleri birleştirip aralarındaki havanın yok edilmesini sağlamaktadır. 

Bu makinaları verimli kullanmak için çalışmaya başlamadan önce çalışılacak alanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında vibrasyonlu silindir kullanılacaksa etki alanına giren yapılar denetlenmeli ve ona göre bu makina kullanılmaktadır.

En önemlisi ise trafiğe açık alanlarda bu araçların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça