Su Pompası Özellikleri Nelerdir

Su pompası & Motoru

Pompa Nedir? Ne İşe Yarar?

Pompalar, sıvıları taşımak için kullanılan otomatik özelliklere sahip bir aygıtlardır. Pompa, sıvıyı düşük basınçtan daha yüksek basınca doğru hareket ettirir. Mekanik kuvvetlerin fiziksel kaldırma özellikleriyle maddeyi itmesi prensibini kullanarak çalışan mekanizmadır. Pompalar genel olarak iki ana grupta toplanabilir.

Pozitif yer değiştirmeli pompalarda pompa içindeki sıvı hacmi değişmekte, çalışma sadece mekanik ve durağan kurallara bağlı kalmaktadır. Pistonlu pompalar ve diyaframlı pompalar, rotatif pompalar olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Pompalar, çeşitlere bağlı olarak farklı alanlarda kullanılan mekanizmalardır.

 

Su Pompası Özellikleri

Su pompasının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Su pompaları, fosseptik atık,  kirli sular, içinde yumuşak parçacıklar bulunan   ve yoğunluğu az olan sıvılar için kullanımı ideal mekanizmalardır.
Su Pompasının kullanım alanları şu şekildedir:

  1. Temiz su elde etmek ve tarımsal alanların sulaması için,
  2. Klima üretim tesisleri,
  3. Gıda, içecek sanayi,
  4. Kâğıt sanayi
  5. Kimya ve petrol tesislerinde kullanılmaktadır.

Su pompası şu şekilde çalışır: Elektrik motorları, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren aygıtlardır.  Su pompalarında da bu mekanizmadan yararlanılır.

Su Pompası yapımı:  Elektrik motorunu istenen hızda döndürmek için, motora hız değiştiricisi takmak gerekir.  Dönme hızı motor üzerine uygulanan gerilimle doğru orantılı olarak değişmektedir.  Motora bir redresör takmak gereklidir. 

Su pompasının günlük kullanımdaki faydası dikkate değer fayda sağlamaktadır. Kullanılan suyun temizliği açısından oldukça önemlidir.

Yorumlar Bu içeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
Traktör Modelleri
Biçerdöver Modelleri
Tarim Makinaları
Hayvanlar Alemi
Tarım Ürünleri
TARIMSAL BİLGİLER
Yedek Parça