Bitki Bakımı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Bitki Bakımı

Fotosentez olayını gerçekleştiren, genel olarak topluluk halinde yaşayan, her hangi bir yörenin yaşam koşulları doğrultusunda gelişim gösteren yosunlar, otlar, çiçekler ve ağaçlar gibi geniş bir aileye sahip olan canlılar bitki olarak ifade edilmektedir. Bitkilerin yetiştirilmesinde ve geliştirilmesinde etkili olan faktörler bulunmaktadır. Bu etkenlerin arasında insanlar ön plana çıkmak ile birlikte, sıcaklık, nem, ışık, arazi, yağış, toprak cinsi ve rakım gibi etkenlerde önem teşkil etmektedir.

Bitki Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bitki bakımında dikkat edilecek belli kurallar bulunmaktadır. Bunların arasında en öne çıkanlar, bitkinin karakteristik özelliğine göre bakım alanlarının seçilmesi, toprak cinsinin yine bitkinin özelliğine göre tercih edilmesi gelmektedir. Sulama işlemlerinde mevsimsel değişikliklere ve bitkinin su ihtiyacına dikkat edilmesi, budama işlemlerinin uygun sezonlarda yapılması, ışık ve nem gibi ortamların uygun niteliklerde seçilmesi, bitkilerin yaşamaya alışık oldukları ortamlarda yetiştirilmesi gibi hususlar, büyük önem taşımaktadır.

Bitki Bakımında Yanlışlar

Sağlıklı bitki yetiştirilmesinde ve gelişim sürecinin olağan seviyelerde gözlenmesinde, bitki bakımı önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan yanlış bakımlar, bitkinin gelişiminden çok ölümüne neden olacak hatalar sınıfına girmektedir. Sıcağı seven bir bitkinin soğuk ortamda yetiştirilmeye çalışılması, sulu ortamdan hoşlanmayan bir bitkiye aşırı sulama yapılarak çürümelere yol açılması, yanlış uygulamaların başında gelmektedir. Ayrıca, sırf şekil bozukluğu yüzünden yapılan mevsim dışı budamalar, yanlış gübre, ilaç ve toprak kullanımları da, yapılan büyük yanlışlıklar arasında yer almaktadır.