Böcekler

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Böcekler

Bir milyondan fazla türü bulunan, eklem bacaklılar ailesinin mensubu olan böcekler dünyada hemen her yerde bulunmakta ve hemen her yıl türlerinin arasına yenileri eklenmektedir. Dünyada yaşayan hayvan sayısının %90’nını böcekler oluşturmaktadır. Doğrudan besin olarak kullanılan böcek türleri ile kısmen evcilleştirilen ipek böceği ve bal arısı gibi türleri de bulunmaktadır.

Bal Arısı

Yuvalarda koloni oluşturmak sureti ile yaşarlar ve bu koloninin içerisinde bir adet kraliçe arı, erkek arılar ve işçi arıların bulunduğu yapılar şeklinde yaşamlarını sürdürürler. Böcekler sınıfına dahi olan bal arıları, kraliçeden aldıkları kimyasal madde nedeni ile aynı kokuya sahip olmakta ve bu sebepten dolayı da, birbirlerini kolaylık ile tanımaktadırlar.

Sinek

Eklem bacaklılar sınıfına dahil olan böcekler arasında yer alan sinekler, çift kanatlılar veya iki kanatlılar olarak gruplara ayrılmaktadır. Karasinek, tatarcık ve sivrisinek iki kanatlar sınıfında öne çıkan çeşitler arasında bulunmaktadır. Yeryüzünde 120 milyon türünün bulunduğu tahmin edilmektedir.

Hamam Böceği

Yaklaşık 4500 türü bulunan hamam böceği, dünyanın her hangi bir yerinde yaşamını sürdürebilen böcek tipleridir. 1,5 cm ile 3 cm boylarında bulunan hamam böcekleri genellik ile ılık ve nemli ortamları yaşam alanı olarak seçmektedirler. En belirgin özellikleri, salgılamakta oldukları feromon ve dışkıları aracılığı ile diğer hamam böceklerine besin ve su kaynaklarının yerlerini işaret etmeleridir. İletişimlerini kimyasal ya da dokunsal yöntemler ile yerine getirirler.