Boğa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Boğa

Boğa Ve Özellikleri

Boğa büyükbaş hayvan olup erkek sığıra verilen addır. İri cüsseli otçul bir büyükbaş hayvanıdır.  Boğanın özellikleri çok çeşitli olup bazı temel ve diğer büyükbaş hayvanlardan ayırıcı özellikleri vardır. 

Boğanın özellikleri

Yüksek randıman verirler.

Etinden faydalanılır. Et ağırlığı çok yüksektir. Boğalar etleri fazla çıkan en önemli büyükbaş hayvandır.

Tamamen siyah olanlar asıl boğalardır. Kırmızı olanlardır. Angus ırk tipi meşhurdur. Ticari olarak damızlık kullanımında da faydalanılır. 

Eti önde olsa da, boğa yarışlarında da bilhassa kullanılır. Boğa yarışlarında özellikle de İspanya ve komşu ülkelerinde boğa yarışlarından çok büyük paralar ve sermayeler elde ediliyor. Spor ve ticaret olarak yapılan bu alan ülkeler için büyük arenalarda büyük yatırım ve kazançlar getiriyor.

Boğanın Katkıları

Boğanın katkıları çoktur. Eti, damızlık olarak kullanımı ile meşhur olan boğa ayrıca tarlalarda öküz olarak sıkça kullanılır. Özellikle Türkiye’de hala köylerde çok sıkça öküzlerden faydalanılır. Yükte, tarla sürmede ve ekimlerde boğa oldukça yararlıdır.

Boğalar sinirli, bazen de tehlikeli hayvanlardır. Sıkça kavga eden boğalar taşıdıkları boynuzları ile tehlike saçsa da eğer uzun dönemli işlerde kullanılırsa ve dikkat edilirse yararlı bir büyükbaş hayvandır.  Boğa hayvanı, ehlileştirilerek, iş yaptırılarak ya da tedavi ve ilaçlar ile gayet sakin ve kullanışlı bir hal alırlar. Bu şekilde de boğa, tarımda, yükte, et tüketiminde, damızlıkta kullanılır.