Bombay

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Bombay

Bombay Kedisi

Kediler, insanlara uysal, kibar ve şefkat dolu davranışlarıyla yoldaşlık etmektedir. Ülkemizde, birbirinden farklı, çeşitli türlerde binlerce kediye rastlanabilmektedir. Kedi ırkları arasında, Bombay kedileri, genellikle siyah olan tüyleriyle ilgi çekmektedir. En sevilen ve en çok tercih edilen türlerden biridir.

Türün Kökeni

Bombay türü, 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Burmese ve American Shorthair ırklarının karışımından oluşan, melez bir ırktır. 1976 yılında bir ırk olarak resmen kabul edilmiştir. Melanistik Afrika leoparına benzetilerek, bu ismi almıştır.

Karakter Özellikleri

Bu ırk, alçakgönüllü ve sessiz bir yapıya sahiptir. Sahibi ve çevresindeki insanlara karşı arkadaşça yaklaşımda bulunan, duygusal kedilerdir. Dışarıya pek fazla yansıtmamalarına karşın, sevgi dolu hayvanlardır. Zeki ve kibar davranışları ile beğeni kazanmışlardır. Sahibine karşı şefkatli davranıp, çocuklarla iyi dost olabilirler. Oyuncu, hareketli ve bakım ihtiyacı duyan bir ırktır. Haftada bir kez eğer mümkünse yıkanmalı ve düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Görünüm

Bombay ırkı kedileri, çoğunlukla siyah renkte görülmektedir. Yassı bir kafatası ile birlikte yuvarlak göz ve ağza sahiptirler. Patileri yuvarlak olan bu kedilerin, renkleri nedeniyle vücut ve yüz hatları pek fazla belli olmamaktadır. Vücut yapıları orta ölçüde olup, erkekler dişilere nazaran daha güçlüdür. Tüyleri düz olan ırkın, tüyleri kısadır. Satenimsi parlak tüyleri ile son derece iyi bir vücuda sahiptirler. Türe ait kedilerin gözleri genellikle bal rengindedir.