Börek

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Börek

Börek

Sabah kahvaltılarının, çay saatlerinin, davetlerin vazgeçilmezi hiç şüphesiz hamur işleridir. Çay saatlerinde ve kahvaltılarda börek çeşitleri sıklıkla tercih edilmektedir. Börek, el açması hamurdan veya yufkadan yapılmaktadır. Peynirli, ıspanaklı, patatesli, kıymalı gibi birçok börek çeşidi vardır. Yağda kızartılan veya fırında, tavada pişen börekler bulunmaktadır. Türkiye’nin dışında birçok ülke mutfağında da börekler sevilerek tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır.

Pratiklik açısından hazır yufkalar kullanılan yapılan börekler, günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Ev böreği diye tabir edilen el açması böreklerde oldukça beğenilen börek çeşitleri arasında yer almaktadır. El açması börek marifet isteyen yemekler arasında yer almaktadır. Börek hamurunun hazır yufka gibi ince açılması, sosunun ve iç harcının yeterli kıvamda hazırlanması lezzet açısından önemli noktalar olarak bilinmektedir.

Börek Yapımı

Börek tariflerinin tarihi Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar dayanmaktadır. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan börek tarifleri, kişinin isteğine ve damak zevkine uygun olarak iç harcı hazırlanarak yapılmaktadır. Böreklerin bir çoğu, hazırlanan iç harcının hazır yufka veya el açması hamurun arasına konularak sarılıp pişirilmesi ile yapılır. Tepside börekler açık bir şekilde üst üste dizilebileceği gibi, börek yufkasının kesilerek iç harçla sarma gibi sarılarak, çeşitli şekiller verilerek yapılması da mümkündür. Kızarması için yumurta sarısı, lezzeti artırmak için yoğurtlu, sütlü soslar, görüntü içinde susam ve çörek otu ile süslenmesi ile hazırlanmaktadır.

Börek Çeşitleri

Börek iç harcı kişinin tamamen zevkine göre hazırlanmaktadır. En yaygın olan börek iç harçları peynirli ve kıymalı iç harçlardır. Bunun yanı sıra, patatesli, ıspanaklı, pırasalı gibi damak zevkine göre börek iç harcını zenginleştirmek ve değiştirmek mümkündür. Yabancı ülke mutfaklarında yapılan börek iç harçlarında patates – soğan karışımı, biber ve domates ile süslenmiş börekler yaygın olarak yapılmaktadır.

Börekler katlama seçeneklerine göre de değişmektedir. Midye şeklinde, yuvarlak veya sarma biçiminde börek çeşitleri bulunmaktadır. Börekler tepside yapılıp dilimlenerek servis edilebileceği gibi sararak küçük dilimler halinde hazırlanarak da servis edilebilir. Su böreği, sigara böreği, kol böreği, peynirli ve patatesli börekler, tava böreği yaygın olarak bilinen börek tarifleri arasında yer almaktadır.