Borleyi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Borleyi

           Latince ismi Copadichromis Borleyi olan Borleyi türü Malawi gölünün kayalık alanlarının tamamında yaşayabilir. Kayalıklarda, sığ derinliklerde ve sığ derinliklerde yüzmektedir. Diğer türlere karşı barışçıl yaklaşımlar sergileyen Borleyi kendi türlerine aynı dostane tavırları göstermemektedir.

            Kendi türlerine karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Erkek Borleyi mavi ve mor renkte kafaya, turuncu renkte bir vücuda sahiptir. Yüzme seviyeleri orta ve tabandır. Bu balık türünde su seviyesi, PH ve DH seviyeleri önemlidir. İyi ayarlama size zahmetsiz bir bakım ve akvaryumunuza canlılık katar.

            Etçil ve otçul beslenme şekline sahip olan Borleyi 24 ve 26 derece arasında bir sıcaklıkta su ile barınması gerekir. Üreme için akvaryumda bir erkeğe üç ya da dört dişi olması üretim verimini arttıracaktır. Akvaryumda birden fazla erkeğin olması kavgaya neden olabilecektir.

            Kendi türüne karşı zaten agresif olan Borleyi söz konusu dişi olunca daha da agresif hale gelebilir. Borleyi en fazla 15 santimetreye kadar büyüyebilir. Bu gelişimden daha fazlası pek görülmemektedir. Borleyinin suyunu hazırlarken PH değerinin 8,0 ile 8,5 arasında olması daha iyi olur. Borleyi orta ve çok sert sularda yaşamayı sever. Akvaryum suyunun sertliğini bu şekilde ayarlamak gerekir.

            Akvaryum Borleyi türünde önemlidir. Agresifleşmemesi için uygun boyutlarda akvaryum olması gerekir. 200 litreden küçük olmayacak şekilde akvaryum oluşturmak en sağlıklısı olacaktır. Siz de akvaryum oluşturmadan en az 200 litrelik olacak şekilde planlamanızı yapın. Genelde yumuşak huylu ve sakin olan Borleyi sadece çiftleşme esnasında agresifleşebilir. Bunun için çiftleşme sırasında eşleşen dişi ve erkeği başka bir akvaryuma almak gerekir. Borleyi beslenme konusunda etçil ve otçuldur.

            Her iki şekilde beslenmesi nedeni ile kolayca beslenebilir. Özel yemler ve ya canlı balık besinleri ile rahatça beslenebilir. Kurutulmuş ve ya dondurulmuş balıklar ile de beslenebilir. Borleyi akvaryumlarında kayalık bölgeler oluşturmayı unutmayın. Borleyi kayalıklarda yaşamayı daha çok sever. Borleyi sahibi olmak sizin de akvaryumunuza renk katabilir ve size daha fazla huzur vermeye yarayabilir. Borleyi ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.