Börülce (ülübü)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Börülce (ülübü)

Börülce Yetiştiriciliği

Börülce yetiştirileceği zaman topraklar derin bir şekilde işlenir. Kışın yağışlar ile toprak bu derin işlenmesi sayesinde iyice beslenir.

İlkbahar da 10 – 15 cm bir sürme işlemi uygulanır. Tarla tırmıklanarak parçalanır ve ufaltılır. Ardından düzleştirilir.

Börülcenin ekimi ise hava sıcaklıkları 10 derecenin üzerinde seyretmeye başladığı zaman yapılmalıdır. Yani don olaylarının bitti zamanlarda.

Ekim ayında ise toprak da fazla nemin kalmamış olması gerekmektedir. Çünkü fazla nem ve su bitkilerin çürümesine yol açarken aynı zamanda cansız ve güçsüz bitkilerin oluşmasına sebebiyet verecektir.

Börülce Tohum Ekimi

Börülce tohumlarının ekimi el ile ve ya mibzerle yapılmalıdır. Küçük bir bahçeye sahipseniz elle ekim 60-80 cm sıra arası mesafede 3-5 cm derinliğinde çizgiler açılır

Bu açtığımız çizgiler üzerine 10 ve ya 15 cm aralıklarla 2 ve ya 3 adet börülce tohumu ekimi yapılır. Ardından tohumların üstü kapatılır.

Tohum ekimi için makine kullanımında sıra aralarında ki mesafe yaklaşık olarak 75 – 100 cm civarında olmalıdır. Sıra üzerine 5 – 10 – 15 cm aralıklarla 2 ve ya 3 adet börülce tohumu ekimi yapılmalıdır.

Yerde yayılan tiplerde ise sıra arasında mesafe iyice açılmalıdır. Döküme ortalama 3 ile 6 kg arasında tohum hesaplanır. Serpme tohumlarda ise bu oran yaklaşık olarak 15 kg’a kadar çıkabilmektedir.

Fakat börülce tohumlarının ekimi için serpme tohumların tercih edilmemesi yararınıza olacaktır.

Börülceleri Hastalıklardan Korumak

Börülce tohumları ekilmeden önce öncelikle bakteri bulaştırılması yapılması gerekmektedir. 35 litre tohuma yaklaşık olarak 4 buçuk litre aşılı su verilmesi gerekiyor.

Eğer tohumlar zararlı şeylere karşı ilaçlanmış ise, bakteriler toprak da sıra aralarına aşılanır.

Börülce bitkisi yarı nemli koşullara çok iyi uyum sağlamış bir bitkidir. Kısaca sıcak iklim sebzesidir. İlkbaharda ve Sonbaharda oluşabilecek donlara karşı ise oldukça dayanıksız bir yapıya sahiptir.

Aşırı sıcaklar ve kuraklar da börülce bitkisinin yetişmesini ve döllenmesini engelleyecek ve meyve oluşturmasına imkân vermeyecektir.

Börülce tohumlarının yetişebilmesi için toprak sıcaklığının ortalama 10 derece civarında olması gerekmektedir. Ayrıca hava sıcaklığı da yine 10 ile 12 derece arasında seyretmeli.