Brokoli

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Brokoli

Brokoli

Lahanagiller’den olan Brokoli bir kış sebzesi olarak son zamanlarda ülkemizde çokça tüketilmeye başlanmıştır.

Bir çok farklı yerde Karnabahar olarak bilinmekte ve karnabahar azmanı olarak isimlendirilmektedir.

Şekil olarak brokoli bitkisi karnabahara benzemektedir. Sebze olarak değerlendirilen ve tüketilen kısımları ise renkli ve olgunlaşmasını tamamlamış çiçek taslakları ile kalın etli çiçek saplarıdır.

Brokoli kültürü son zamanlarda popüler olan ve tüketilmeye başlanan bir sebze olduğu için yemek kültürü olarak ülkemizde pek fazla gelişmemiştir. Genelde zeytinyağlı, sarımsaklı ve limonlu salataları yapılmaktadır.

Özellikle son yıllarda brokoli turşu sanayisinde de oldukça yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Brokoli sebzesinin ekim alanı ve üretim miktarlarıyla ilgili henüz resmi kayıtlar oluşturulmamıştır.

Çoğu Kişinin Bilmediği Bir Sebze

Ekim alanları ve yıllık üretim miktarları bilinmediğinden dolayı halk bu sebzeyi yeteri kadar ülkemizde tanıyamamıştır.

Brokoli bitkisinin anavatanının Akdeniz Bölgesi olduğu bilinmekte ve özellikle İtalya’da yoğun bir şekilde bilindiği bilinmektedir.

Küçümsenemeyecek bir sebze olan brokoli bünyesinde oldukça fazla proteinin yanın da A ve C vitaminlerini de barındırır.

Ayrıca yenilebilen yeşil sürgünleri C vitamini yönünden oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Nitekim 100 GR brokolide yaklaşık olarak 118 mg C vitamini bulunmaktadır.

Günümüzde son yapılan araştırmalara göre çok iyi bir diyet sebzesi olduğu da bilinmektedir.

Brokoli Nasıl ve Hangi Ortamlarda Yetişir

Brokoli bitkisi hassas yapıya sahip bir sebzedir. Bu nedenle yaz aylarında ki yüksek sıcaklık ve kuraklıklardan olduğu kadar aynı zamanda kış aylarında ki kurak ve soğuk havalardan oldukça fazla etkilenir.

Sıcak havalarda brokoli iyi bir şekilde büyüyebilse bile sürgünler yeteri kadar gelişemeyecektir ve topraktan çıkarıldıktan yaklaşık 1 saat sonra pörsüyecektir.

Brokoli için en uygun iklimlerden birisi Akdeniz iklimidir. Ayrıca brokoli bitkisi toprak bakımından çok fazla da seçici bir bitki değildir.

Fakat her bitki gibi gevşek ve fakir topraklarda pek fazla gelişme gösteremez. Organik maddeler bakımından yoğunluk gösteren topraklar brokoli için faydalı bir durumdur.

Ülkemizde bu sebzenin fazla bilinmemesinden dolayı ekim işlerinde  de kaliteli bilgili uzmanlar azınlık sayıdadır. Bu sebeple her yöreye brokoli sebzesi düzenli olarak ulaşmamakta hatta bir çok insan bitkiyi bilmemektedir.