Bufalo

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Bufalo

          Balık severlerin şirin dostlarından biri de bufalo balığıdır. Bu balık tıpkı bir karnabahar gibi kabaran baş kısmı ile yalnızca akvaryum meraklıların değil herkesin ilgisini çeker. Birbirinden güzel renkleri ve kıvrak hareketleri ile onu gören herkes birkaç dakika izlemeden edemez. Bu şirin su canlılarının kuyrukları da en az baş kısmı kadar ilgi toplar. Fırfır detayı verilmiş bu süslü kuyruk sayesinde hem çok güzel bir görüntü verir hem de suyun içinde rahat hareket edebilir.

            Bufalo balığı Japon balıkları grubundan bir ciklet balığıdır. Sosyal yaşantıları diğer balıklardan oldukça farklıdır. Agresiftir ve alanını yabancılarla paylaşmaktan hiç hoşlanmaz. Bu sebeple bufalo balıklarını besleyecekseniz fanusunuzu ya da akvaryumunuzu ayrı tutmalısınız. Diğer balıklardan sosyal yönden başka bir farkı ise tek eşli olması ve eşi ve ya kendi ölene kadar eşine sadık kalarak yaşamasıdır. Bölgesine kim girerse girsin hoşgörü göstermez. Hem kendi cinsinden olanlar hem de diğer su canlılarına karşı bölgesi dokunulmazdır ve herhangi bir müdahale halinde saldırıya geçer.

            Bufalo balıklarını çok seviyorsanız ve daha fazla beslemek istiyorsanız akvaryumlarını geniş tutun. Yaklaşık bir metrenin üstündeki akvaryumlarda çift sayısını artırabilirsiniz. Yumurtlama serüvenleri oldukça ilginçtir ve bu dönemde çok çalışırlar. Bu sebeple akvaryumlarında kumu bol tutarsanız ona harika bir kişisel alan oluşturmuş olursunuz. Bu onlar için saklanma, eğlenme, üreme ve çalışma alanıdır.

            Bufalo balıklarının büyümeleri çok hızlı ve ya çok yavaş değildir. Yumurtadan çıktıkları andan itibaren yarım yıl içinde ortalama beş santimetreye ulaşırken ekseriyetle ayda bir santimetre civarında büyüme gösterirler.

            Oynamak ve şahsi alan oluşturmak için ise akvaryumunuza girintili çıkıntılı kayalıklar konumlandırırsanız onların kendisini güvende hissetmesini sağlarsınız. Hem bu balığı seviyorsunuz hem de fazla bir akvaryum almak istemiyorsanız bufalo balığından daha agresif balıkları aynı yerde bir arada bulundurmayın.

            Çünkü kendilerinden daha güçlü balıklara tahammül edemedikleri için sık sık kovalamaca ve kavgalar yaşanır. Bu güzel balıkları ilanlarını aşağıdan görebilirsiniz ve her türlü balık ve akvaryum malzemesi satan satış sitelerinden temin edebilirsiniz.