Buzağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Buzağı

Buzağı, ineklerin doğum yaptıktan sonra dünyaya gelen yavruların verilen addır. Buzağılar inek doğum yaptıktan sonra sütten kesilene kadar buzağı adını alır. Sütten kesildikten sonra bir yaşına kadar dana adını alır. Genelde buzağı kalma süresi erkek ve dişilerde fark etmez ve bu süre 6 ay kadardır. Buzağıların beslenmesi bu süreçte oldukça önem arz eder. Sağlıklı sığır ya da dana olmaları verimleri de bu beslenmeye bağlıdır. 

Buzağıların Beslenmesi

Buzağıların beslenmesine daha ineğin karnında iken başlanır. Sağlıklı doğan buzağılar için tarım bakanlığı çeşitli bakım ve beslenme önerilerinde bulunmuştur. Buzağının ilk besini elbette ki annesinin ineğin sütü olmalıdır. İneğin göğüsleri iyice temizledikten sonra yaklaşık iki saat kadar anne sütü içmelidir. Yaklaşık üç gün bununla beslenir. Dördüncü gün karışık besin almaya başlanabilir.

Buzağıların temel özellikleri şunlardır.

Buzağıların Özellikleri

Yaklaşık 6 ay kadar bu ismi alırlar. İnek yavrusu olup sonrasında ya kesilir ya da sığır olurlar.

Buzağılarda beslenme oldukça önemlidir.

Buzağılar genellikle doğumdan sonra özel kulübelerde yetiştirilir. Böylece diğer hayvanların vereceği zararlardan korunmuş olur.

Bu zaman önemlidir. Buzağının etini, sütünü, verimini etkiler. Buzağı sonrasında ya etinden faydalanılır ya da çiftleştirilir ve sonrasına gene sütü ya da eti kullanılır. Buzağı bakımı ve beslenmesi özen isteyen bir alandır. Özel yetiştiricilik sağlayan çiftliklerde buzağılar sonrası için yetiştiriliyor.