Calico

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Calico

           Calilo balık türleri, mbuna türüyle imparator türü kırmasıdır. Bu türler tam olarak herkes tarafından bilinmemektedir. Doğada bulunmamaktadır ve akvaryumda üretilmiştir. Bu balıklar pek çok renk ve form çeşitliliği göstermesiyle dikkat çekerler.

            Bu calilo türleri hem otçul hem etçil olarak beslenebilmektedir. Genellikle su seviyesinde zeminde veya ortalarda yüzmeyi tercih ederler. Bununla birlikte pek agresif değildirler. Yani tüm balıkların karmasını oluşturur hareketleri. Agresifliklerini orta derece olarak sınırlandırabiliriz. Fakat kendi türlerine karşı davranışlarına baktığımız zaman agresif bir hareket sergilediklerine şahit oluruz. Üreme dönemlerinde bütün canlılar daha saldırgan ve agresif olurlar. İşte bu canlılarda üreme dönemlerinde oldukça saldırgandırlar.

            Boylarını göz önünde bulundurduğumuzda, en fazla 15 cm'ye kadar uzadıklarını görebiliriz. Fakat bu tarz balıkların bu boya gelmesi zordur. Ancak bu boyu geçenlere de rastlamak mümkündür. Buna bağlı olarak da balığımızın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakarak akvaryumun hacmini belirleyebiliriz. Genel olarak da kullanacağımız akvaryumun hacmi en az 120 litre olmalıdır. Su sertliği de akvaryum içerisinde oldukça önemlidir. Genelde suyun sert olması gerekir. PH derecesinin ise 7,8-8,6 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda balığın yaşamada zorluk çekmesine sebep olunur.

            Bu türün canlılarına baktığımız zaman, dişilerin doğurma ve yumurtlama sürecinde aşağı yukarı 25 adet yumurta ağızları ile oluşturduklarını görebilirsiniz. Bu balıkların en dikkat çekici özelliği ise renklidir. Yavruyken pek hoş bir görünüme sahip olmazlar fakat büyüdükçe renkleri üzerine oturur ve hoş dikkat çekici bir özelliğe sahip olurlar.

            Renkleriyle adeta akvaryumu bir gökkuşağına çevirirler. Fakat çok saldırgan olmalarında dolayı kendilerini akvaryumun babası zannetmeleri en kötü özellikleridir. Diğer balıkları kolay kolay rahat bırakmazlar. Bu yüzde diğerlerinin de onun gibi kendi koruyabilen biraz sert yapılı balıklar olmaları daha çok tercih edilmelidir.

            Calilo balıkların fiyatları ise herkesin bütçesine uygundur aslında. Şöyle bir genelleme yapıldığı zaman, 5-6 cm boylarındaki balıkları 5 liraya, 3-4 cm boylarınki balıkları 2 liraya veya 2,50 liraya satın alabilirsiniz. Eğer ki uygun bir ilana rastlarsanız indirim zamanında orta boyda bir akvaryumu 50 TL’ye satın alarak içerisine istediğiniz balıkları koyarak evinizde çok güzel bir köşe oluşturabilirsiniz.